Fatih Sultan Mehmet Koşusu’nda zaferin adı RHYTHM DIVINE oldu

Tarihimizin en değerli şahsiyetlerinden biri olan Sultan II. Mehmet; askeri dehası ve idari yetileriyle İstanbul’u fethetmiş, ülkesini bir imparatorluk haline getirmiş ve 30 yıl başarıyla yönetmiş bir devlet adamıydı.

Ama bunun yanında İtalyan ressam Bellini’ye portresini çizdirecek, Batlamyus’un haritasını tercüme ettirecek ve Antik Yunan eserlerini kütüphanesinde toplayacak kadar da bilim, kültür ve sanat düşkünü aydın bir kişilikti. Dünyanın en eski eğitim kurumlarından olan Sahn-ı Seman medreselerini kurması da yine eğitime verdiği önemi vurgulamaktadır. Bu büyük Türk hükümdarı adına İstanbul Veliefendi Hipodromu’nda düzenlenen koşu, 12 Ağustos 2018 Pazar gününün en önemli mücadelesiydi. Birbirinden başarılı 3+ yaşlı safkan İngiliz atlarını buluşturan (Açık - G1) koşu 11 safkanın çekişmesine sahne oldu. Kendi jenerasyonunda G1 Çaldıran birinciliği, Erkek Tay Deneme ve Sait Akson Koşuları ikinciliği gibi başarılar elde ederek göz dolduran RHYTHM DIVINE (Torok - Stainless / Unaccounted For), 4 ve 5 yaşlı safkanların da start aldığı bu Grup 1 mücadeleden Halis Karataş idaresinde galip ayrılarak kalitesini bir kez daha gözler önüne serdi. Murat Çağımnı’nın sahibi olduğu Oğuz Yalçın yetiştirmesi doru erkek tayın antrenörlüğünü ise Ferhat Taş yapıyor.

500.000 TL birincilik ikramiyesi belirlenen yarış, çim pistte 1600 metre mesafeli olarak koşuldu. Son olarak 30 Mayıs’taki Vehbi Koç Koşusu’nu (G3) kazanma başarısı gösteren ULAN BATOR (Luxor - Gençceren / Kaneko) jokeyi Ahmet Çelik ile koşudan ikinci olarak ayrıldı. Akyıldırım Ekürisi'ne ait Müslüm Çelik idaresindeki SERSERİ

(Bushranger - Aurora Lights / Fantastic Light) ve Ferit Yardımcı idaresindeki SHARPA (Kurtiniadis - Dinara / Sri Pekan) da atbaşı olarak üçüncülüğü paylaştılar.

RHYTHM DIVINE bitiş çizgisini bulduğunda kronometreler 1.35.69’u gösteriyordu ve yarışta farklar 1,5 Boy - 1/2 Boy - Atbaşı şeklinde oluştu.

Saat 17.00’deki koşunun ardından düzenlenen törende Kulübümüz Genel Saymanı Adil Mert Kaya, kazanan tayın sahibi Murat Çağımnı’ya kupasını verdi. Yönetim Kurulu Üyemiz Hakan Yücetürk ise safkanın antrenörü Ferhat Taş’a plaket verdi. Kazanan safkanın jokeyi Halis Karataş da plaketini Yönetim Kurulu Genel Koordinatörü Dr. Ender Aydıner’den aldı. Şeref Tribünü’nde gerçekleştirilen kupa törenine Kulübümüz Asli Üyesi Erkut Ersever de katıldı.

 

Read 617 times Last modified on Salı, 14 Ağustos 2018 21:27