64. Dişi Tay Deneme Koşusu'nu Torok'un Yavrusu HÜRAT kazandı

93. Gazi Koşusu yolunda, 3 yaşlı safkan dişi İngiliz taylarının en önemli sınavlarından biri olan ve sezonun da ilk klasik koşusu olma özelliğine sahip 2019 yılı Dişi Tay Deneme Koşusu; Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı'nı da kutladığımız 19 Mayıs 2019 Pazar günü İstanbul Veliefendi Hipodromu'nda gerçekleşti.

2013 yılında CELERITAS, 2014 yılında SUZI GOLD, 2015 yılında BİCİ BİCİ, 2016 yılında SILENT CAT, 2017 yılında MISS HELIN ve son olarak 2018 yılında VALENCIA isimli safkanların birincilik kürsüsünde yer aldığı Dişi Tay Deneme Koşusu (Açık-G1/D) bu yıl 19 Mayıs Pazar günü düzenlendi. 93. Gazi Koşusu yolunda, dişi tayların en önemli randevularından biri olan bu koşu, geçmiş yarış performansları parlak tayların kıyasıya mücadelesine sahne oldu. Murat Dıragumandan’ın sahibi, Oğuz Yalçın’ın da yetiştiricisi olduğu HÜRAT (Torok - Esmerbal / Okawango) ortalarda takip ettiği yarışın son düzlüğünde içerden yaptığı ataklarla önlere düştü ve koşuya tempo veren THE LAST ROMANCE ile liderlik mücadelesine girişti. Son 100 metreye girildiğinde dıştan gelen LUCKY FOOT’a rağmen liderliği devralarak yarım boy farkla koşuyu kazanmayı başardı.

Gökhan Kocakaya idaresinde piste çıkan, Metin Acar antrenesindeki HÜRAT, yarış hayatına 22 Haziran 2018’de Maiden'dan çıkarak başlamıştı. Ardından Morocco Sorec (KV-6) ve SİAYSD (G2) Koşularında dördüncülük elde etmiş, Yusuf Dikman Koşusu’ndaki (KV-6) ikinciliğinden sonra Şevket Belgin Koşusu’nu (KV-7) kazanarak yılı noktalamıştı. Bu sezona 19 Nisan’daki F.Derya Beşikçi Koşusu (KV-8) ikinciliğiyle start veren safkan tam bir ay sonra bugün ikinci kez piste çıktı ve toplamdaki 3. galibiyetine ulaştı.

 

Read 699 times