LAND FORCE (IRE) – DORADISTA (GB) / OASIS DREAM (GB) 2021 Erkek Tayı

Adı LAND FORCE (IRE) – DORADISTA (GB) / OASIS DREAM (GB) 2021 Erkek Tayı
Fiyat 450.000,00 ₺
İrtibat

Sn. Sadun Oktav

Whatsapp / +90 (532) 303 08 58
Doğum Tarihi 25/02/2021
Satışa Çıkış Tarihi 01-08-2021
Satış Durumu
At Sahibi Gençay Dilek Emirsoy
Anne Pedigri Linki DORADISTA
Baba Pedigri Linki LAND FORCE

DORADISTA 2021 pedigri bilgisi

Pedigri Analizi

2021 d.e. Land Force – Doradista / Oasis Dream
 
Her yıl yeni nesil tayların içinde şampiyon adayı isimleri ararız. Kimi zaman en başarılı aygırların taylarına bakarız kimi zaman da genç aygırların taylarına bakarız. No Nay Never genç bir aygır olduğunda Avrupa’da henüz baba kan hattından aygır görev yapmıyordu. Tayımızın babası olan Land Force son iki yıl Avrupa’da mithiş bir çıkış yapan, 2011 doğumlu olan No Nay Never’in oğludur. Bu aygır ise ünlü Scat Daddy’nin oğludur.
 
Fransa’da Prix Morny Gr.1 galibi olan No Nay Never bir yıl sonra Breeders Cup Turf Sprint Gr.1 koşmuş ikinci kalmıştır. Scat Daddy tayları 2009 yılı jenerasyonunda yetiştirilmiş ve pistlere 2011’de çıkmıştır. Lady Of Shamrock (2009) aygırın ilk Gr.1 galibi tayı olurken mekik aygır olarak Şili’de görev yapan Scat Daddy’nin bu ülkedeki tayları devreye girince Gr.1 galibi tay sayısı hızlı artış gösterdi. Daddy Loves Gold (2010), El Bromista (2010), Knockout (2010), Princess Daddy (2010), Solaria (2010) ikinci nesilde Gr.1 kazanan yavrularıdır.
 
2011 jenerasyonunda ise Dacita, Fantasmagorico, Gratinada, Il Campione, No Nay Never, Southern Cat Gr.1 kazananlar arasına katılmıştır. Amerika çekimlerinde daha iyi kısrakların Scat Daddy’i ziyaret etmesi ile Caravaggio Lady Aurelia, Justify, Mendelssohn, Sioux Nation gibi şampiyonların olduğu 2014-2015 jenerasyonlarında 11 Gr.1 galibi daha Scat Daddy tayları arasında yerini almıştır.
 
Tüm bu başarılı tayların ortaya çıkması ile dünya atçılığında Scat Daddy kendi hattını kuracak ilerlemeyi gösterdi denilmekteydi ki aygırın ani ölümü şok etkisi yapmıştı. Ancak bu tip durumlarda aygırın hemen oğullarının bu boşluğu doldurmasına bakılır.
 
No Nay Never ise babasının son nesil 2016’lı taylarının doğduğu yıl ilk nesil taylarını vermişti. 2016 jenerasyonunda Middle Park Stakes Gr.1, July Cup Stakes Gr.1 galibi TEN SOVEREIGNS (IRE) (Exceed and Excel) ile yıldızı parlayan No Nay Never günümüze kadar 17’si grup koşu galibi olmak üzere Black Type performanslı 58 tay üretmiştir.
 
Bu yıl ALCOHOL FREE (IRE) (Hard Spun) isimli tayı Cheveley Park Stakes Gr.1, Coronation Stakes Gr.1, Sussex Stakes Gr.1 galibi olup yıldızlaşmıştır. Aygırın üçüncü Gr.1 galibi tayı da bu yıl Premio Las Oaks Gr.1 galibi olan BROOKE (CHI) (Proud Citizen) olmuştur.
 
No Nay Never’ın 2’si bu yıl olmak üzere 9 tane Gr.2 tayı bulunuyor. ARIZONA (IRE) (English Channel) Coventry Stakes Gr.2, CHESTNUT HONEY (IRE) (Chester House) Premio Federico Tesio Gr.2, LAND FORCE (IRE) (Rock of Gibraltar) Qatar Richmond Stakes Gr.2, MYSTERY POWER (IRE) (Haafhd) Superlative Stakes Gr.2) NAY LADY NAY (IRE) (English Channel) Mrs Revere Stakes Gr.2, NEED I SAY MORE (AUS) (Fastnet Rock) Wellington Guineas Gr.2, SHADN (IRE) (Sadler's Wells) Criterium de Maisons-Laffitte Gr.2,WICHITA (IRE) (Dashing Blade) Park Stakes Gr.2, ZAIN CLAUDETTE (IRE) (Speightstown) Lowther Stakes Gr.2 aygırın parlak sonuç alan taylarındandır.
 
Scat Daddy ve oğlu No Nay Never’ın gösterdiği gücü sonraki kuşaklara taşıyacak olan yeni aygır adayları Ten Sovereigns, Arizona, Land Force olmuştur. No Nay Never kısrak baba hattında Elusive Quality – Gone West üzerinden Mr.Prospector kanı taşır. Babası Scat Daddy’nin anne babası da Mr.Prospector olduğundan bu aygır üzerine akrabalık olmaktadır.
 
No Nay Never’ın eşleşmelerine baktığımızda ise Danzig ve oğlu Danehill öne çıkar. Tayımızın babası olan Land Force’un annesi Theann bir Rock Of Gibraltar kızıdır. Rock Of Gibraltar 2002’de yılın atı seçilmesini sağlayan English 2000 Guineas (Gr.1), Irish 2000 Guineas (Gr.1), St James's Palace S.( Gr.1), Sussex S.( Gr.1), Prix du Moulin (Gr.1), Dewhurst S.( Gr.1), Grand Criterium (Gr.1) gibi 7 Gr.1 koşu kazanmıştır. Land Force yüksek uyumlu No Nay Never / Danehill uyumuna sahip olması yanında anne hattının kuvveti ile başarılı bir aygır olma beklentisine sahiptir.
 
Land Force anneden Photo Call ile kardeştir. Photo Call (Galileo) Amerika’da First Lady Stakes Gr.1, rodeo Drive Stakes Gr.1 galibi bir kısraktır. Land Force’un annesi Theann’ın annesi olan Cassandra Go (Indian Ridge) King’s Stand Stakes Gr.2 galibi olup July Cup Gr.1 ikincisidir. Cassandra Go’nun Pivotal’den verdiği Halfway To Heaven Irish 1000 Guineas (Gr.1), Nassau S. (Gr.1), Sun Chariot S. (Gr.1) galibidir.
 
Land Force’un annesi Theann’ın anne kardeşi olan bu kısrak harada Galileo’dan iki Gr.1 galibi üretmiştir. Bu yavrulardan MAGICAL (2015) British Champions Fillies & Mares S. (Gr.1), Tattersalls Gold Cup (Gr.1), Irish Champion S. (Gr.1), Champion S. (Gr.1), Pretty Polly S. (Gr.1), Tattersalls Gold Cup (Gr.1) ve Irish Champion S. (Gr.1) galibi olmuş. Diğer tayı RHODODENDRON (2016) ise Fillies' Mile (Gr.1), Lockinge S. (Gr.1) ve Prix de l'Opera (Gr.1) galibi olurken 1000 Guineas (Gr.1), Epsom Oaks (Gr.1) ve Breeders' Cup Filly and Mare Turf (Gr.1) koşularında ikincilik elde etmiştir.
 
Tayın annesi Doradista ise Oasis Dream – Require / Montjeu orijinlidir. Doradista çok kuvvetli bir kan hattına sahiptir. Anne hattı Require – Request – Highbrow ile ünlü Highclere isimli kısrağa uzanmaktadır. Highclere Fransa’da Prix de Diane (Kısrak Koşusu) Gr.1, İngiltere’de 1000 Guineas (Dişi Tay Deneme) Gr.1 galibi olmuş bir kısraktır.
 
Highclere’in anne annesi olan Hypericum bu hattın gücünü göstermiş önemli isimlerden biridir ve 1000 Guineas Gr.1, Dewhurst Stakes Gr.1 galibi bir kısraktır. Hypericum’un kızlarından biri olan Highlight harada Highclere’i Queen Hussar’dan verirken Christchurch isimli kızını ise So Blessed’den vermiştir.
 
Christchurch ülkemizde çok başarılı bir aygır olan Castle Rising’in annesidir. Bu ailedeki kısraklar şampiyon atlar ve aygırlar üretebildiği gibi şampiyon kısraklar da üretmiştir. Bunlardan biri Highclere’in Bustino’dan verdiği Height Of Fashion’dır.
 
Fillies mile, Prince Of Wales’s Stakes, Acomb Stakes dahil 7 koşuda 5 birincilik yapan Height Of Fashion harada ise Two Thousand Guineas S. (Eng-G1), Derby S. (Eng-G1), Eclipse S. (Eng-G1), King George VI & Queen Elizabeth Diamond S. (Eng-G1) galibi Nashwan’ı Blushing Groom’dan üretmiştir.
 
Şampiyon Nashwan dışında Gr.1 galibi aygır Nayef, Gr.2 galibi aygır Unfuwain, Gr.3 galibi aygır Alwasmi Height Of Fashion’ın aygırlık yapan diğer oğullarıdır. Bu koldan yetişmiş alt kuşak isimlerden Ghanaati (1000 guineas Gr.1), Shraaoh (Sydney Cup Gr.1), Lahudood (Singspiel – Breeders Cup Filly and Mare Turf Gr.1) önemli atlardır.
 
Highclere birçok koldan günümüzde varlığını devam ettirmektedir. Beacon Hill – Brand ile ülkemizde iki Gr.1 galibi üretmiş olan aygır BANKNOTE’a ulaşırız.  
 
Highclere – Burghclere – Copa Di Monte – Dream Ticket – Magic Mission kolunda ise Breeders Cup Turf Gr.1 galibi şampiyon Talismanic karşımıza çıkar. Highclere – Burghclere kolundan bir kez daha ilerlersek Gr.1 galibi kısrak Wind In Her Hair ve oğlu efsane isimlerden Deep Impact’e ulaşırız.
 
Deep Impact Japonya’da hiç geçilmeden Triple Crown yapan ikinci at olmayı başarmış Tokyo Yushun (Japanese Derby) (JPN-1 2400m-T), Satsuki Sho (Japanese 2000 Guineas) (JPN-1 2000m-T), Kikuka Sho (Japanese St.Leger) koşularını kazanmıştır. Bu kan hattında aygır JEREMY, şampiyon REY DE ORO da bulunmaktadır.     
 
Doradista’nın yetiştiği Highclere – Highbrow koluna bakarsak DUBAI NEXT, DUTY COMPLIMENT, BLUEPRINT, ASTROPHYSICAL JET, CORAL WAVE, KNOW IT ALL, FAIRY GODMOTHER, MY KINGDOM OF FIFE ve şampiyon ASK gibi önemli grup atlarına rastlarız.
 
Doradista yüksek kan hattını harada üreteceği taylar ile gösterecek bir kısraktır. Anneden kardeşi Monica Sheriff (Lawman) Prix Belle de Nuit Gr.3 galibi olması bu yönde önemli bir referanstır. Kısrağın babası Oasis Dream’in Avrupa’nın en önemli aygırlarından biri olarak yıllarca görev alması ve kısrak babası Montjeu’nün hem aygır hem kısrak baba performansının gücü Doradista’tan olan beklentileri artırmaktadır.  
 
Doradista başarılı aygır Torok’tan gebedir. Torok’un eşleşme analizinde detaylı olarak bahsedildiği üzere In the Wings – Singspiel kanı taşıyan atlar Sunbittern hattından gelen aygır ve kısraklar ile ciddi uyum göstermektedir.
 
Sunbittern – High Tern – Jawaher – Zomaradah kısrak hattından gelen bir aygır olan Dubawi ile Sunbittern – High Hawk kısrak hattından yetişmiş olan Singspiel eşleşmeleri buna çok iyi örnektir.
 
Dubawi / Singspiel eşleşmeli olan Dewhurst Stakes Gr.1 galibi Too Darn Hot (Gb), Gr.1 Breeders' Cup Filly and Mare Turf galibi Wuheida, Prix Vermeille Gr.1 galibi Left Hand, Northern Dancer Turf Stakes Gr.1 galibi Old Persian olmak üzere Lah Ti Dar, So Mi Dar, Majestic Dubawi, Laugh Aloud gibi grup galibi atlar aynı ‘nick’ ile yetiştirilmiştir.
 
Bu eşleşmedeki en önemli detay Sunbittern isimli kısrağın Shirley Heights ile olan uyumudur. Kaçıncı kuşakta olursa olsun Sunbittern / Shirley Heights çaprazları yüksek bir Black Type başarısı yakalamaktadır.
 
Torok’un babası olan Singspiel’in kısrak baba hatlarında Dubawi yahut Shirley Heights ile uyum göstermesi mümkün gözüküyor. Doradista’nın üçüncü kısrak babasının Shirley Heights olması Torok – Doradista eşleşmesindeki öncelikli kan uyumu noktası olacaktır.
 
Doradista’nın anne hattında yetişmiş Gr.1 galibi atlara bakarsak Pivotal, Galileo, Sadlers Wells, Blushing Groom, Sunday Silence (Halo) gibi önemli aygırlar ve bunların temsilcilerini görürüz.
 
Torok pedigrisinde Sadlers Wells, Halo, Roberto, Pivotal gibi güçlü 4 aygırı taşıyor olması ve bunun yanında güçlü anne hattıyla Doradista’ya yüksek uyumlu gözükmektedir

Web Tasarım