TOROK (IRE) - ELMASTÜTÜN (TUR) / UNACCOUNTED FOR (USA) 2021 Erkek Tayı

Adı TOROK (IRE) - ELMASTÜTÜN (TUR) / UNACCOUNTED FOR (USA) 2021 Erkek Tayı
Fiyat 350.000,00 ₺
İrtibat

Sn. Sadun Oktav

Whatsapp / +90 (532) 303 08 58
Doğum Tarihi 10/04/2021
Satışa Çıkış Tarihi 01-08-2021
Satış Durumu
At Sahibi Gençay Dilek Emirsoy
Anne Pedigri Linki ELMASTÜTÜN
Baba Pedigri Linki TOROK

ELMASTÜTÜN 2021 pedigri bilgisi

Pedigri Analizi

2021 d.e. Torok - Elmastütün / Unaccounted For

 

Elmastütün başarılı aygır Torok gibi 1 familyasından bir arıkandır. Dünyada en fazla atın yetiştiği ve klasik koşularda en fazla kazanan at çıkartan 1 familyası ana kollarda 22 olmak üzere yüzde fazla açık yarış üreten farklı koldan etkili olan bir ailedir.

 

Torok bu ailede Bonny Lass (1-a), Promise (1-d), Prunella (1-e), Penelope (1-o) ana kolundadır. 1-o kolunun Friars Carse bölümünde olan Torok, Man O War kızı War Kilt’in tesis ettiği ve son yıllarda giderek güçlenen bir hatta sahiptir.

 

Elmastütün ise Bonny Lass (1-a), Promise (1-d), Prunella (1-e), Penelope (1-o), Web (1-s), Queen Bertha (1-w) kolunda yer almaktadır. 1-w kolunun öne çıkan kısrağı 1923 doğumlu Sweet Levander olup yavrusu Lavendula üzerinden Ambiorix, My Babu, Sayani ve Turn-to gibi önemli Gr.1 galiplerini üretmiştir.

 

Burada Turn-To’nun önemini belirtmek gerekir. Best Turn, First Landing, Cyane, Hail To Reason, Sir Gaylord gibi Gr.1 galibi aygır yavruları olan Turn To ülkemizde çok başarılı olmuş bir baba hattının kurucu ismidir.

 

Sir Gaylord’ın Habitat ve Sir Ivor isimli oğulları çok sayıda grup atının pedigrisinde hemen hatırlanacaktır. Hail To Reason’ın ise Roberto ve Halo isimli oğullarından bahsetsek diğerlerine gerek de kalmayabilir. Torok’un babası Singspiel’in annesi Glorious Song olup Gr.1 galibi önemli bir şampiyondur. Bu kısrak Halo’nun kızlarından biridir. Torok’un kısrak babası ve Sri Pekan’ın babası olan Red Ransom, Red Bishop’ın babası olan Silver Hawk, Wiener Walzer’in babası olan Dynaformer, Fantastic Fellow, Lear White ve Fantasy Flyer (Wolf’s Son’ın annesi)’ın babası olan Lear Fan gibi önemli aygırlar ise Roberto oğullarıdır.

 

Torok eşleşmesinde Hail To Reason üzerine akraba bir arıkandır. Turn-To kanına giden bu akrabalığın Elmastütün’ün anne hattı ile kan uyumu yakalamasını bekleyebiliriz. Elmastütün’ün annesi Fione Spectrum kızı olup Scenic kızı Scenic Spirit’ten yetiştirilmiştir.

 

Scenic Spirit’in ülkemizdeki diğer bir kızı Fincan olup babası Devir’dir. Fincan harada Mountain Cat’ten Serhuncan’ı vermiş bu arıkan TJK Koşusu Gr.1 galibi olmuştur. Scenic Spirit’in anneden kardeşi olan Bob’s Return St Leger Gr.1 galibi bir isimdir. Bob’s Return’un babası Bob Back olup Roberto’nun oğludur.

 

Scenic Spirit’in anne kardeşi kısrak Quadriga’nın babası Bo Back olup yukarıda bahsettiğimiz isimle öz kardeştir. Quadriga ülkemizde Singspiel’den Yavuzkaya’yı vermiştir. Elmastütün’ün anne hattından ve Torok ile baba kardeş olması Yavuzkaya ile Torok – Elmastütün tayını yakın pedigrili isimler yapar ki tayın potansiyeli Yavuzkaya üzerinden değerlendirilebilir.

 

Yavuzkaya sınırlı bir kısrak grubu ile denenmiş bir aygrıdır. Aybüke, Lombardi, Lyric, Tinemis, Ivor isimli tayları öne çıkan aygırın en başarılı tayı olan Lyric Kv8 kazanmış Kraliçe II Elizabeth Gr.2 ikincisi, Karayel Gr.1 üçüncüsü olmuştur.

 

Elmastütün’ün babası olan Unaccounted For ise aygır olduğu kadar kısrak babası olarak da ülkemizde başarılı olmuştur. Kısrak babası olduğu atlardan biri Torok – Stainless orijinli olan Rhythm Divine’dır. Gr.1 galibi Rhythm Divine eşleşmesinde Roberto üzerine akrabalık da taşımaktadır. Torok ile Elmastütün eşleşmesinde ise Sadlers Wells üzerine 45, Damascus üzerine 54 akrabalık bulunmaktadır. Bu akrabalığa sahip çok sayıda grup galibi isim bulunmaktadır.         

Web Tasarım