Kısrak Çekim Başvuru

Kısrak Gebe İse;

Kısrağın Sahibi

Kısrağın Veterineri

Kısrak Çekim Başvuru

Your message has been sent sucessfully

2019 yılı Pedigri Analizi ve Eşleşme Önerileri

TOROK (IRE) - CHATILA (USA) - SINGSPIEL (IRE) TOROK (IRE) - CHATILA (USA) - SINGSPIEL (IRE)

Torok’un Baba Hattı

Güçlü bir baba hattı her zaman bir aygırın en güvenilir tarafıdır. Son 35 yılın aygır baba hatları değerlendirildiğinde Avrupa’da Northern Dancer kanının yükseldiğini görürüz. Northern Dancer İngiltere’nin ilk olarak 1970 yılında lider aygırı olmuşken öne çıkan yavrusu Nijinsky II’ydi. Daha sonra 1977’de The Minstrel’in performansı ile lider aygır olan efsane Northern Dancer 1983-84 yıllarında da iki kez İngiltere-İrlanda bandında lider aygırdı.

Northern Dancer’ın Amerika’da çekim yapan bir aygır olması ile Avrupa’da bir ülkede özellikle de yetiştiriciliğin beşiği İngiltere’de lider aygır olması ciddi bir başarıydı. Northern Dancer’ın Amerikan satışlarında rekor bedeller ile alınıp Avrupa’ya getirilen erkek tayları müthiş koşular sonrası haraya alınıyordu. Bunlar arasında İngiltere’de ilk lider aygır olan temsilcisi Assert’in performansı ile Be My Guest oldu.

1982 yılı Be My Guest, 1986 yılı Nijinsky II ve onun oğlu Caerleon’un 1988-1991 yılları iki kez lider aygır olmaları Northern Dancer kanının Avrupa’ya iyice yerleşmesini sağladı. Ancak hiçbir aygır oğlu Sadlers Wells’in devreye girmesi sonrasında hara performansı ile konuşulamadı. Sadlers Wells’in 1984 yılı Irish 2000 Guineas G1’de Procida önünde galibiyetini alıp daha sonra Champion Stakes G1 birinciliği sonrası umut verici bir aygır olarak haraya alındığında bu kadar dominant bir at olacağı sanırız beklenmiyordu.

Prix Du Jockey Club Koşusu G1 yani Fransa Derbisi’nde Darshaan’a kaybeden Sadlers Wells hara kariyerinde karşısına kim çıkarsa çıksın kaybetmiyor ciddi bir farkla üstünlük sağlıyordu. Sadlers Wells ilk olarak 1990 yılında lider aygırlığa yükseldi ve bir yıl Caerleon’a kaptırdığı zirveyi daha sonra 1992 – 93 – 94 – 95 – 96 – 97 – 98 – 99 – 00 – 01 – 02 yıllarına kadar kimseye vermedi. Salsabil, Generous, Saddlers Hall, Opera House, King’s Theatre, Entrepreneur gibi lider kazanç yapan yavrularıyla öne çıkan Sadlers Wells Avrupa’da son dönemde görülmedik bir başarıyı yakalamıştı. Bu durumu belki 1880’lerde Hermit, sonrasında St Simon, 1940’lı yıllarda da Hyperion’ın başarılı olduğu dönemler ile kıyaslayabiliriz.

 

TOROK’un Babası Singspiel Dubai World Cup’ı Kazanmıştır

2000’li yıllara gelindiğinde Sadlers Wells en ciddi üretimlerini yaptı. Montjeu ve Galileo bu dönemde yetiştirildi ve Sadlers Wells güçlü genlerini bu aygır yavruları ile de devam ettirdi. Bu dönem öncesinde ise Sadlers Wells’in müthiş performans ile öne çıkan taylarından biri de Breeders Cup Turf G1 galibiyeti yanında Coronation Cup G1 zaferiyle tanınan In The Wings’di.

In The Wings kısa süre sonra haradaydı ve başarılı yavrularıyla öne çıkmaya başlamıştı. Sadlers Wells’in aygır oğullarının başarıları artıyordu ve dünya genelinde ses getiren bir isim SINGSPIEL koşu kariyerinde süper star olarak nitelendiriliyordu. Singspiel, Sir Michael Stoute tarafından antrene ediliyordu hayli ilgi çekici bir koşu kariyeri yapmıştı.

İngiltere’de başladığı yarış yaşamında ikinci startını 1994 Eylül’ünde alan ve 1400 metrede kazanan bu at ikinci birinciliği için 1995 Eylül ayına kadar bekledi. Bu arada girdiği 6 koşuda 5 kez ikincilik yapan Singspiel’in geçildiği koşular arasında Fransa’da Grand Prix de Paris, İngiltere’de Coral Eclipse gibi G1 koşuları vardı.

Singspiel’in kaderi L.Dettori ile değişmişti. Eylül ayındaki zaferi az atlı bir koşudaydı ve parlak sayılmazdı ama Maiden galibiyetini elde ettiği Dettori ile ikinci birinciliğini de yaşamış olması Singspiel’in koşu kariyerinin dönüm noktasıydı.

Singspiel 1996 yılına Gordon Richards G3 birinciliği ile başladı. Coronation Stakes G1, Prince Of Wales’s G2 ikincilikleri sonrasında bu at dünya turuna çıktı. Canadian International G1’i Woodbine pistinde kazanan Singspiel, Breeders Cup koşularının o yıl Woodbine’de yapıldığı sene Breeders Cup Turf’te ise ikincilik yaptı. Yılın kapanışını ise Tokyo Hipodromu’ndaki Japan Cup G1’de yapan Singspiel üçüncü kez Dettori le piste çıkmıştı ve yine kazanmıştı.

Singspiel’in dünya turu devam ediyordu ve 1997 yılında bu kez Nad El Sheba pistinde o dönem Listed olan Dubai World Cup’ta yer aldı. 1.428.471£ birincilik ikramiyeli yarışta efsane Brezilya yetiştirmeleri Siphon ve Sandpit önünde kazandı.

Yaş aldıkça daha da iyi olan Singspiel İngiltere’ye döndü ve Dettori ile bu kez G1 Coronation Cup’ta Dushyantor önünde kazandı. Dettori ile sadece bir koşuda geçilen Singspiel kariyerinin son birinciliğini de Juddmonte International Stakes G1’de Desert King önünde elde etti.

Kariyerini farklı ülkelerde kazanılmış 9 birincilik ve 3.6 milyon pound kazançla kapatan Singspiel 1998 yılında haraya girdi ve 25.000£ bedelle çekimlere başladı. Koşu hayatı yıpratıcı olan Singspiel’in ciddi G1 atları üretebileceğine bir kısım yetiştirici pek ihtimal vermiyordu.

Singspiel hara kariyerinde 2004 yılında 50.000£ bedelle çekim yaptı ve sonraki yıl aşım ücreti Private ilan edildi. Son olarak 2010 yılında çekim yapan aygırın özellikle mesafeli dayanıklılık koşularında etkin olan tayları dikkat çekti. Singspiel’in babadan kardeşleri arasında Soldier Hollow, Act One, Winged Love, Mamool, Kutub, Central Park ve başarılı Alman aygırı Adlerflug gibi G1 galibi atlar bulunuyor.

Singspiel bu aygırlar arasında en parlak sonuçları almıştır. Özellikle Avrupa’da Coolmore’un kendi aygırları dışında bu tip Sadlers Wells kanı taşıyan isimlere kısrak çekmiyor olmasıyla belli bir grubun kısrakları ile şans bulan Singspiel buna rağmen milyoner taylar üreterek ne denli kaliteli bir at olduğunu ortaya koydu.

Singspiel’in tayları da kendisi gibi dünyanın farklı bölgelerinde başarılar yakaladılar. Japonya’da G1 galibi olan 1.1 milyon pound kazançlı yavrusu Asakusa Denen bunlardan biridir. Yine Japonya’da koşan G2 galibi yavrusu Lohengrin dikkate değer bir temsilcisidir. 4.6 milyon dolar kazançlı olan Lohengrin Fransa’da Prix du Moulin de Longchamp G1’de ikincilik yapmıştır. Lohengrin şimdilerde Japonya’nın önemli aygırlarından biridir. Az sayıda kısrağa aşım yapmasına rağmen Lohengrin’in yavrusu Logotype Satsuki Sho (2000 Guineas) G1, Yasuda Kinen G1 koşuları galibidir. Logotype’ın annesi bir Sunday Silence kızıdır.

Singspiel’in Avrupa’da koşan tayları arasında en meşhurlardan biri Moon Ballad’dır. Babası gibi İngiltere’de koşmaya başlayan bu at 2002’de 3 yaşlı iken Dante Stakes G2 galibi oldu ve 2003’te Dubai’de ikinci kez şansını denedi. Önceki sezonu G1 Champions Stakes’te ikinci olarak tamamlayan Moon Ballad, ne tesadüftür ki Dettori’nin biniciliğinde Nad El Sheba pistine çıktı ve 6 boy farkla G3 galibi olarak World Cup hazırlığını yaptı. 2003 Dubai World Cup Koşusu’nda zafere ulaşan Moon Ballad Amerika’dan gelen şampiyon Harlans Holiday ve Nayef önünde zafere ulaşıyordu.

Singspiel’den sonra bir yavrusu da Dubai World Cup’ta galibiyete ulaşmıştı ama Singspiel’in başarısı bununla sınırlı değildi. Yine Singspiel ve Moon Ballad gibi kariyerine mütevazi başlangıç yapan Dar Re Mi 4 yaşlı döneminde Pretty Polly Stakes G1, Yorkshire Oaks G1 ve Dubai Sheema Classic G1 zaferlerine ulaştı. John Gosden’ın çalıştırdığı bu at harada yine bu antrenörün çalıştırdığı Dubawi yavrusu So Mi Dar’ın annesi olmuştur.

Bu dönemde koşan Singspiel taylarından biri de Türkiye’de piste çıkan Torok’tu. Daha önce Yavuzkaya’nın performansı ile tanınan Singspiel bu kez Torok’un performansı ile takip edildi. Torok da babası gibi ikili dönemde daha mütevazı koşmuş 3 yaşında ama özellikle de 4-5 yaşlı dönemi için umut vermişti. 3 yaşlı olarak Anafartalar Koşusu G1 galibi olan Torok birincilik serisini ARC KV8, Dr.Özcan Kızılkaya Koşusu Kv8 ile üç koşuya çıkardı ve yükselişini sürdürdü. Sonraki yıl mesafeli koşularda gerçek gücünü görmeyi beklediğimiz Torok son yarışında sakatlık yaşayınca kariyerine erken veda etti ve aygır oldu.

Torok’dan önce aygır olan Yavuzkaya’nın az sayıda kısrak ile şans bulması ile potansiyelini gösterebildiğini söylemek zor. Buna rağmen 8 koşan tayından 6’sının kazanmış olması Singspiel oğlu Yavuzkaya’nın başarılı olduğunu gösteriyor. Diğer yanda aygırın lider yavrusu Lyric’in Batıkent Kv7, Paraşüt Kalesi KV6 ve Eskişehir Koşusu KV8 galibi olması Kraliçe II. Elizabeth Koşusu G2’de ikincilik ve Karayel G1’de üçüncülük yapması dikkate değerdir.

Singspiel’in ülkemizde koşan yavrularına değinmişken Pancar ve Dordogne’u hatırlatmadan olmaz. Pancar ülkemizde atçılarımızın koştuğu üçüncü Singspiel tayıydı ve Ergin Talay Kv8 galibi olan bu kısrak Dişi Tay Deneme G1 ve Kısrak Koşusu G1’de üçüncülükler yaptı. Dordogne ise enternasyonal yarışa gelip Anadolu Koşusu G2’yi kazanmıştı.

Sadlers Wells’in Avrupa atçılığındaki üstünlüğü ülkemizde koşan Singspiel yavrularıyla etkisi hissettiriyordu. Singspiel’in Avrupa’da koşan taylarından ise Solow ayrı bir yere konmalıdır. 18 koşuluk kariyerinde 13 birincilik yapan Solow kariyerinin ilk dört yarışında birincilik yapamamıştı. Wertheimer Ailesi, Highest Honor kızından yetiştirdikleri bu kır taylarının kazanmasını istiyorlardı ve bu istekleri 2013 Haziranında gerçekleşti. Solow bundan sonraki dönemde 14 yarışta start aldı ve sadece Fransa’da G2 bir koşuda geçildi. Kalan yarışlarının hepsini kazanan Solow’un başarıları arasında Dubai Turf G1, Prix d'Ispahan G1, Queen Anne Stakes G1, Sussex Stakes G1, Queen Elizabeth II Stakes G1 vardı.

Singspiel’in mesafeye dayanım konusunda profesyonel yavrusu Papineau Ascot Gold Cup G1’i Westerner önünde kazandı. Özellikle Dubai’de tayları etkili koşan Singspiel için iyi referans yapan taylarından biri de 2009 yılında Sheema Classic G1’de kazanan Eastern Anthem oldu. Singspiel’in Classic koşu galibi kızı Confidential Lady ise Fransa’da Prix de Diane Hermes G1’i (Kısrak Koşusu) kazanırken kupa Cheveley Park Stud’a gitti.

Dar Re Mi ile aynı dönemde koşan Folk Opera ise Kanada’da E.P.Taylor Stakes G1’i kazanmıştı. 2009’da parlayan taylarından Fillies Mile G1 galibi kızı Hibaayeb Amerika’ya gidip Yellow Ribbon Stakes G1’de de zafer turu atmıştı. Sadece erkek taylarının performansı ile değil süper kısrakları ile de dikkat çeken Singspiel’in kariyer yapan kızlarının biri de Breeders Cup Filly and Mare Turf G1 galibi olan Lahudood olmuştur.

Singspiel’in pek tanınmayan oğullarından biri Grand Criterium G1 galibi olan Lateral’dir. Alman menşei anne hattına sahip olan bu aygırın annesi Mummy’s Pet’in oğlu olan Aragorn’un kızı Ligona olup Güney Afrika’da aygırlık yapmaktadır.

Lateral’in harada ilk denemelerden biri olumlu sonuç vermiş ve kızı Bilateral G1 Golden Slipper’i 1400 metrede kazanmıştır.

Singspiel’in yavrularında en dikkat çekici özellik yarış hayatlarının uzun sürebilmesidir. Uzun süre pistte kalan ve dayanıklı olan tayları mesafeli koşularda da etkilidir. Bunun en iyi örneklerinden biri 2017 yılında 10 yaşında katıldığı G3 Dubai International Airport World Trophy Stakes’i kazanan Take Cover’dır. Magic Ring kızı Enchanted’ın verdiği Take Cover ilgi çekici bir attır. İki kez King George Stakes G2 galibi olan bu at 9 kum yarışının 5’ini kazanıp 3’ünde de ikincilik yaparken 10 yaşlı döneminde üçü son 3 yarışı olmak üzere 4 koşu kazanış ve birincilik sayısını 14’e çıkarmıştır.

Singspiel’in aygır olarak 2016 başında stakes galibi sayısı 98’e ulaşmıştı. Farklı kıtalarda G1 kazanan yavruları olan aygırın yukarı da adı geçen taylarına Yeni Zelanda’dan Rewaaya ve Güney Afrika’dan Potala Prince de dahil edilebilir. 14’ü G1 olmak üzere 53 Grup koşu galibi veren Singspiel aygır babası olarak iyi değerlendirilmemiş ve G1 kazanan Irving, Papineau, Solow başta olmak üzere önemli taylarının bir bölümü iğdiş olarak koşmuştur.

Aygır olarak denenmiş olan Asakusa Denen, Lohengrin, Lateral, Moon Ballad, Fast and Frious, Dream Ballad ve Torok gibi temsilcileri Grup koşularda başarılı olan atlar üretmiştir. Singspiel’in önemli bir soy kurucu olduğunu kısrak babası performansında da görürüz. 2018 yılında iki Gr.1 galibi temsilcisi ile Singspiel’in kısrak babası olarak G1 galibi temsilcisi 14’e ulaşmıştır. 12 adet Gr.2 galibi, 26 adet Gr.3 galibi olmak üzere 132 Black Type atın kısrak babası olan Singspiel göstermektedir ki bu kan hattının dişi olan tayları da çok değerlidir. Torok’un koşan dişi taylarının performansı da bunun doğru olduğunu göstermektedir.

Kısrak babası olan Singspiel’in bu temsilcileri arasında yer alan Helmet aygır olarak çıkış yapmış bir isimdir. Helmet, Debussy, Suedois, Limato, Left Hand, Epaulette ve 2017’de Breeders Cup’ta kazanan Wuheida kısrak babası pozisyonunda çıkışını sürdüren Singspiel’in adını duyurmaktadır. Bu isimlere 2018 yılında ilave olan Too Darn Hot ise süper star bir isimdir. Girdiği 4 koşuyu da kazanan bu tayın babası Dubawi olup Dewhurst Stakes Gr.1 galibi bu tay 2019 Epsom Derby favorilerinden biridir. Şimdiden Dalham Hall Stud kadrosuna alınan ve emekliliği beklenen Too Darn Hot, Singspiel ile ciddi uyum yakalayan Dubawi yavrusudur. Bu eşleşme Torok’a Dubawi kanı taşıyan kısrakların çekilmesi ile uygulanabilir.

Northern Dancer’ın Avrupa’ya hakim olan oğlu Sadlers Wells 2002’den sonra bir kez daha 2004 yılında İngiltere-İrlanda listesinde lider aygır oldu. Onu 2003 yılında tahtından eden ise yine Northern Dancer hattından olan Danehill’di. Bu aygır daha sonra 2005 – 06 – 07 yıllarında da lider aygır oldu. Bayrağı devralan Danehill Avrupa yetiştiriciliği için önemli bir isim haline gelmişti. Ancak Sadlers Wells’in söyleyecek sözü bitmemişti ve 2001 yılında süper koşular yaparak öne çıkan oğlu Galileo’nun devreye girmesiyle 2008’de tekrardan zirve Galileo’nundu dolayısıyla Sadlers Wells hattına geri döndü.

Galileo bir sonraki yıl Danehill Dancer’a kaptırdığı lider aygır pozisyonunu 2008’den 2015’e kadar İngiltere-İrlanda listesinde devam ettirdi. Fransa Derbisi’nde onu geçen Darshaan’ın kısrakları ile çok uyumlu sonuçlar alan Sadlers Wells kendisini listelerde geçen Danehill ile de uyum sağlamıştır. Oğlu Galileo Danehill kızı Kind’dan tüm zamanların en yüksek handikap puanını alan Frankel’i verdi. Listelerde hızla yükselen Frankel şüphesiz Galileo’dan sonra Avrupa listelerin zirvesine çıkmaya adaydır.

Sadlers Wells hattının ülkemizdeki en iyi temsilcisi olan Torok’un da ülkemizde Gazi Koşusu, Çaldıran Koşusu galibi taylarıyla zirveye aday olduğunu görüyoruz.

 

Torok’un İstatistikleri

Sadlers Wells hattının ülkemizdeki temsilcileri de hızla yükseliş içerisindedir. Bunlar arasında Torok kısa süre içerisinde kalitesini ispat etmiş lider aygırlardan biri olmuştur. 2016 yılında ilk nesil tayları iki yaşlı olarak koşmuştur. 12 koşan tayının 7’si yarış kazanmıştır. 2017 yılında 16 iki yaşlı koşan tayından 8’i yarış kazanmıştır. 2018 yılında ise 1 Aralık’a kadar olan dönemde 18 iki yaşlı tayı start almış 13 tayı koşu kazanmıştır. Bugüne kadar 48 ikili tayı koşan aygırın 30 kazanan tayı olmuştur ki bu normal istatistiklerin üzerindedir.

Torok’un taylarının iki yaşlılarda Black Type denilen Gr.1, Gr.2, Gr.3, A2, A3, Kv8, Kv9, Kv18, Kv24 gibi yarışçılığımızın önemli koşularında gösterdiği başarı bir hayli dikkat çekicidir. %62.5 gibi Koşan / Kazanan yüzdesiyle bile yatırım yapan yetiştiricileri memnun eden Torok tayları arasında Piano Sonata, Rhythm Divine, El Patron, Heyemola, Oğlum Murat, Yamanlar Beyi ve Marvel iki yaşlı B.Type derecesi yaparak umut vermişleridir. Koşan 48 tay içerisinde %14.6’lık kesimi 2 yaşlı B.Type başarısı göstermiştir ki bu rakam genel ortalamanın çok üzerindedir.

Aygırın yıl yıl istatistikleri de oldukça iyidir. 2016’da ilk olarak pistte olan iki yaşlı tayları 1.182.450 TL kazanç yaparken, 2017 yılında 31 tayı koşmuş, 17 tayı kazanmıştır ve 4.777.700 TL kazanç yapmışlardır. 2018 yarış yılının bitmesine 1 ay kala 48 koşan, 29 kazanan tayı ile 5.258.200 TL kazanca ulaşılmıştır. Toplamda 10 Black Type performanslı yavrusu olan Torok’un toplam Foal sayısına göre 70 Foal / 10 Black Type taylarının %14.3’ü koşan 56 tayına göre bakılırsa koşanlarının %17.9’u Black Type başarısı göstermiştir.

Torok’un Nesil İstatistikleri (1 Aralık 2018 itibariyle)

 

Torok’un başarısının zaman geçtikçe daha da artmasını beklemek gerek. Çünkü Singspiel ve yavrularının performanslarını ilerleyen yaşlarda da devam ettirebildiklerini görmüştük. Torok baba hattının tayları en erken koşan aygırlarından biridir. Bu özelliği ile ülkemizde yetiştiricilerin dikkatini çekmiştir. Genelde Sadlers Wells hattının iki yaşlı taylarda başarılı aygırları Galileo gibi çok güçlü isimlerdir.

Torok’un hemen tayları iki yaşlı olarak erken koşabilmesi ile hem de bu tayların yüksek yüzde ile kazanabiliyor olmasıyla diğer aygırların önüne geçtiğini görüyoruz. Torok’un istatistiklerinde dikkat çeken diğer bir nokta da Black Type dediğimiz Listed ve Grup düzeyli koşularda taylarının elde ettiği derecelerdir.

İlk jenerasyonunda 16 tayı bulunan Torok’un 14 yavrusu koşmuş ve bunların 10’u koşu kazanmıştır. Bu taylar içerisinde Gazi Koşusu G1, Ankara Koşusu G1, Kraliçe II. Elizabeth G2, Fetih Koşusu G3 kazanan PIANO SONATA, Kv8 Listed bir koşu kazanan Jimfed Black Type galibi olmuştur. Bu iki tayın yanında G3 ikinciliği bulunan Heyemola, A3’te üçüncü olan Sefirbey ve Kv8-L plasesi olan Griffon diğer Black Type atlardır.

İkinci jenerasyon tay sayısı 28 olan aygırın bu nesilde koşan tay sayısı 24’dür ve 16’sı yarış kazanmıştır. Bu nesilde G1 Çaldıran, G1 Fatih Sultan Mehmet, A3 İzmit Koşusu, G3 Kocatepe Koşusu kazanan RHYTHM DIVINE aygırın ikinci G1 kazanan tayı olmuştu. Rhythm Divine 2018 yılında Erkek Tay Deneme Gr.1, Sait Akson Gr.2, Topkapı Koşusu Gr.2 ve Marmara Koşusu Gr.2’de ikincilikler yapmıştır. Rhythm Divine 2019 yılında Torok’un yine baş taylarından biri olacaktır.

15 Temmuz Şehitleri Koşusu G.2’de plase yapan Oğlum Murat bu nesildeki bir diğer Black Type yavrusuydu. Bu tayı 2018’de Dünya Kadınlar günü Kv7 galibi oldu. İkinci nesil taylarından Yazlalı, Prenses Melek, Güzelat ve Karahidinbaya Kısa Vadeli yarışlarda dereceye girdiler. Verdiği aradan sonra pistlere dönen Flash Step ise 2019’da ciddi bir çıkış yaparak Black Type galibi tayları arasında yer alacak görüşündeyiz.

Torok’un üçüncü nesil tay sayısı 26 olup 1 Aralık tarihi itibariyle 18 koşan, 13 kazanan yavrusu olmuştur. İlk iki nesil taylarının iki yaşlı kazancına göre daha fazla kazanan üçüncü nesilde El Patron Kv8 galibi olmuş, Yamanlarbeyi ve Marvel ise Grup koşularda plase yapan B.Type temsilcileridir. Hürat ve Queen Beryl isimli taylarının da Kv7 galibi olması ve henüz üç yarış koşup iki kez kazanıp son yarışında ikinci kalan Pastoral Senfoni’nin de 2019’da daha iyi olacağı düşünülürse bu nesildeki Torok tayları ilk iki jenerasyonun kazançlarını geçecektir.

 

Torok’un Pedigri Analizi ve Eşleşme Önerileri

Torok’un baba hattı Northern Dancer – Sadlers Wells – In The Wings – Singspiel şeklindedir. Dikkat çekici nokta baba hattı üzerindeki tüm isimler çok iyi kısrakların taylarıdır. Bu nedenle Torok eşleşmelerinde baba hattı üzerindeki aygırları üreten anne hatlarını biraz irdelemek gerekir.

In The Wings’in annesi High Hawk İtalya’da Premio Roma G1 galibi olmuş ve İtalyan Kısrak Koşusu G1 ikincisidir. Irish Oaks G1 ikinciliği de olan High Hawk bir Shirley Heights kızıdır.

Sadlers Wells’in ciddi uyum sağladığı kısrak baba hattı Shirley Heights ile ürettiği In The Wings’in harada gösterdiği başarı dikkat çekicidir. In The Wings’in bu başarısında anne hattının kuvvetli üretimi vardır. İkinci annesi olan Sunbittern’ün Petingo’dan verdiği kızı Seriema hattın gösterdiği uyumu teyit ederek Shirley Heights’tan G1 galibi kısrak Infamy’i vermiştir. Seriema kolunda yetişen atlar arasında Avustralya’da VRC Oaks ikincisi olan Summerbliss, G2 galibi Innuendo, G2 galibi Criticism, G2 galibi Moon Queen ve kızı G3 galibi Beauty Parlor vardır.

Sunbittern’ün High Hawk gibi Shirley Heights’tan olan yavrusu Dunoof hattın kollarından biridir. Dunoof’un hattında G3 galibi Charlotte O Fraise, G3 galibi Seltitude yetişmiştir. Bunlardan Seltitude ülkemizde bulunan Without You’nun annesidir. Without You Cross Fire ve White Fire isimli yavruları ile hattın gücünü göstermiştir.

Sunbittern’ün Shirley Heights’tan olan yavrularından biri de High Spirited’dır. Bu kısrağın bulunduğu kolda G2 galibi Amfortas, G2 galibi Shuruq, G1 galibi Chachamaidee, G1 ikincisi aygır Chevalier, G3 galibi Muntahaa, 1000 Guineas G1 galibi Virginia Waters, G3 galibi Rain Goddess, G3 galibi Baciami Piccola gibi atlar yer almaktadır.

Sunbittern’ün harada 1982’de verdiği kır yavrusu High Tern’ün babası High Line’dı. High Tern’ün harada verdiği taylarından biri ise Shirley Heights oğlu High Estate’den olan High Rise oldu. Sunbittern ve kızları için tercih edilen Shirley Heights kanı oldukça uyumlu sonuçlar almıştır. High Rise 1998 yılında Epsom Derby’i kazanarak bunu gösteren örneklerden biridir.

High Tern’ün kızlarından biri olan Jawaher ise Dancing Brave isimli aygırdan olmaydı. Koşu hayatında kazanamamış olan Jawaher harada en iyi yavrusunu Shirley Heights oğlu Deploy’dan vermiştir. Bu kısrağın ismi Zomaradah’tır ve Oaks D’Italia G1, A.P.Taylor Stakes G2 galibi Breeders Cup Filly and Mare Turf Koşusu G1 üçüncüsü olmuştur.

Zomaradah gözde kısraklardan biriydi ve Godolphin’in harası Darley’de World Cup şampiyonu Dubai Milennium’dan erkek bir tay verdi. Bu tay iki yaşında National Stakes G1’i kazanan 3 yaşında Irish 2000 Guineas galibi olan Dubawi’den başkası değildir.

Torok’un baba hattı üzerinden gelen kana göre eşleşme planlamalarında Dubawi kanı öne çıkabilir. Çünkü Dubawi’nin 2017 yılında Breeders Cup Filly And Mare Turf G1 galibi olan yavrusu Wuheida bunun güzel bir örneğidir. Babası Dubawi olan Wuheida’nın annesi ise Singspiel kızı Hibaayeb’dir. Bu atın pedigrisinde Dubawi’nin annesi G1 galibi Zomaradah ile In The Wings’in annesi G1 galibi High Hawk da aynı eşleşmeye sahiptir.

Dubawi / Singspiel eşleşmesine sahip atların 2018 yılı itibariyle Gr.1 galibi Wuheida, Too Darn Hot, Left Hand, Gr.2 galibi Old Persian, Gr.3 galibi So Mi Dar, Laugh Aloud, Rare Rhythm, Majestic Dubawi, Listed galibi Lah Ti Dar, Crystal River ve Gr.2 plase yapan Nolohay ile 11 Black Type ata ulaştığını gördük.

Shirley Heights / Sunbittern eşleşmesinin Torok’ta uygulaması aygıra Shirley Heights, Dubawi ve Sunbittern kanı taşıyan kısrakların çekilmesi ile mümkün olabilir gözüküyor. Ülkemizde Aracı Ekürisi’nde bulunan Without You denemeye açıktır. Shirley Heights kanı taşıyan Darshaan, Deploy, Private Tender kısrakları Torok ile denemeye açık gözüküyor.

Torok’un babası olan Singspiel’in kariyeri parlak olup müthiş yarışlar koşmuştur. Aygırın bu başarısında baba hattının gücünden kadar annesi Glorious Song’un da etkisi olduğunu iddia edebiliriz. 34 koşuluk kariyerinde 17 birincilik yapan Glorious Song, Santa Margarita Inv. H G1, La Canada S G1, Top Flight H G1, Spinster S G1 gibi önemli koşularda kazanmış annesinin de ilk meşhur olan yavrusuydu.

Ballade isimli kısrağın Hail To Reason oğlu Halo’dan verdiği Glorious Song’dan sonra yine Halo’dan olan G1 galibi aygırlık yapmış olan Devil’s Bag yetiştirilmiştir. Ballade sonraki yıllarda üç kez Northern Dancer, iki kez Vice Regent ile eşleşmiştir. Ancak Glorious Song, Devils Bag ayarında taylar üretmemiştir. 1988-89 döneminde Halo ile iki kez daha eşleşen Ballade, Angelic Song ve Saint Ballado’yu üretti.

Saint Ballado iyi bir aygır olup gerek Halo’nun gerekse de Ballade’ın kanını yaymıştır. Halo – Hail To Reason kanının Japonya’da tesis edilmesini sağlayan Sunday Silence da ilerleyen bölümde değineceğimiz bir aygır olacaktır.

Halo’nun Ballade’dan olan kızı Angelic Song ise harada Sadlers Wells’den aygır Sligo Bay’ı vermiştir. Angelic Song’un Unbridled isimli aygırdan olan kızı Lady Ballade Japonya’da G3 koşular kazanmıştır. Lady Ballade’ın harada Deep Impact’ten olan oğlu Danon Ballade G2 galibidir. Buradaki eşleşme Torok için önemli bir referanstır çünkü Deep Impact’in babası Sunday Silence olup Halo’nun en büyük yavrusudur. 3*3 Halo üzerine akraba olan Danon Ballade 2018 aşım sezonunda Türk yetiştiricilerin aygırı olarak İngiltere’de görev yapacaktır.

Torok’un babası Singspiel’in annesi Glorious Song’un, Halo / Ballade eşleşmesine sahip olması aygırımızda hem Halo hem de Glorious Song – Ballade hattı üzerine akrabalıklar yönteminin uygulanabileceğini gösteriyor. Ülkemizde Halo kanı taşıyan aygır Sunday Silence oğlu Divine Light olduğundan bu aygırın kısrakları Torok’a oldukça uygun gözüküyor.

Bu eşleşmeye referans olacak taylardan biri geçtiğimiz günlerde koşan ve ikinci koşusunda da kazanan Carbonaro isimli taydır. Babası Divine Light olan tayın annesi bir Karabeyhan kızıdır. Karabeyhan’ın annesinin Halo kızı Broad Halo olmasıyla Carbonaro isimli tay Halo üzerine 4*3 akrabadır. Bu durumda Halo kanı taşıyan Torok’a hem Divine Light hem de Karabeyhan kısrakları denenebilir.

Yine bu eşleşmeyi desteleyecek bir örnek de Singspiel’in Japonya’da aygırlık yapan temsilcisi Lohengrin’den verilebilir. Lohengrin’in Japon 2000 Guineas galibi oğlu Logotype’ın annesi bir Sunday Silence kızıdır. Bu tayın pedigrisinde Halo akrabalığı 4*3 derecelidir. Lohengrin’in G2 galibi olan yavrusu Karakurenai’nin annesi ise Agnes Tachyon kızıdır. Bu kısrak babası Sunday Silence oğlu olduğundan 4*4 dereceli Halo akrabalığı bulunmaktadır. Lohengrin’in diğer açık yarış başarısı olan tayları Vous Etes Jolie, Gottfried de Halo akrabalığını Sunday Silence üzerinden yakalamaktadır.

Singspiel’in G1 galibi oğlu Asakusa Denen’in annesi bir Machiavellian kızı olduğundan bu atı da bu eşleşme örneklerine ilave edebiliriz. Çünkü Machiavellian’ın annesi Coup de Folie de bir Halo kızıdır. Bu eşleşmenin benzeri Singspiel yavruları Bon Spiel, Bint Susu, Dance Spiel, Short Affair’de bir kez daha gözlenmiştir.

Halo kanı taşıyan kısraklar yaygındır. Sunday Silence, Harlans Holiday, Machiavellian, Southern Halo, Rahy gibi uluslararası aygırlar yanında Karabeyhan, Divine Light, Victory Gallop gibi ülkemizdeki aygırların kısrakları Torok ile denemeye açık gözüküyor.

Bunlardan Rahy için ayrı bir pencere açabiliriz. Çünkü Singspiel ile anneden kardeş olan Rahy de bir Glorious Song yavrusudur. Babası Blushing Groom olan Rahy İngiltere’de Middle Park Stakes G1 ikincisi olmuş, 4 yaşında gittiği Amerika’da ise G2 koşu kazanmıştır. Esas şöhretini harada yapan Rahy 13’ü G1 galibi olmak üzere 91 stakes galibi at üretmiştir. Bunların 14’ü 1 milyon dolar sınırını aşan atlardır.

Baba tarafında Rahy bulunan G1 galibi at sayısı 123’tür. Bunların önemli bir bölümü Rahy kızlarının ürettiği aygırların taylarıdır. Rahy bu yeteneğini şüphesiz annesi Glorious Song’dan büyük ölçüde almıştır. Rahy kızlarının ürettiği atlar arasında After Market, Declaration Of War, Rutherienne, Megahertz, Life At Ten, Posse, Worthadd, Even The Score, You’aresothrilling, Courageous Cat, Sophisticat ve Giant’s Causeway bulunmaktadır.

Torok harada Rahy kanı taşıyan kısraklar ile eşleştiğinde Glorious Song üzerine akrabalık olacağından bu güçlü kısrağı pedigride buluşturmak iyi bir fikirdir. Rahy’nin günümüzde kanını devam ettiren oğlu Noverre’dir. Fantastic Light isimli oğlu diğer güçlü temsilcisidir. Noverre’in Fransa’da lider aygır olan oğlu Le Havre ülkemizde tanınan atlardandır.

Rahy kanı daha çok Amerika’da Storm Cat ile olan eşleşmelerinde ciddi üretimler yapmıştır. Giants Causeay, You’aresothrilling, Sophisticat, Courageous Cat, After Market, Grand Reward, Jalil, Schramberg, True Cause gibi atları üreten bu eşleme sonuçta çok iyi kısrak baba vasfı gösteren isimler sunmuştur.

Torok için Rahy kanı arandığında doğal olarak karşımıza Storm Cat ile harmanlanmış pedigriler çıkacaktır. Bunlar arasında Giant’s Causeway gibi aygır üretmiş bir ismin kızları Torok ile denemeye son derece açık gözüküyor. After Market ülkemizde bulunan aygırlardan biridir ve yakın gelecekte haraya girecek olan kısrakları ileri yıllarda Torok ile denenebilir.

Storm Cat / Rahy eşleşmelerinde en dikkat çekici sonuçlardan birini You’aresothrilling elde etmiştir. Bu kısrak harada 2011 yılından bu yana Galileo ile eşlenmektedir. İlk yavrusu Marvelous olan bu eşleşmenin daha sonra sırasıyla Glenneagles, Coolmore, Taj Mahal ve Happily’i ürettiği görüldü. 3’ü G1 kazanmış olan bu atların hepsi mükemmel koşu atlarıdır. Bu eşleşmelerde dikkat çeken nokta Glorious Song kanının Sadlers Wells kanı ile buluşmuş olmasıdır. Torok ile yapılacak eşlemelerde Glorious Song kanı bir hayli önemlidir.

Glorious Song’un harada verdiği 3 kızı içerisinde en dikkat çekici tayı veren Chansonnette’tir. Mark Of Esteem tayı olan bu kısrak Japonya’da haraya alınmıştır ve Fuji Kiseki’den Danon Chantilly isimli tayı üretmiştir. Danon Chantilly NHK Mile Cup G1 galibi olup aygırlık yapmaktadır. Bu atın dikkat çeken tarafı ise Halo üzerine 3*3 akraba olmasıdır.

Glorious Song isimli kısrağın Rahy’i Blushing Groom’dan verdiğini biliyoruz. Yine bu aygırdan verdiği Morn Of Song ise harada bu kısrağın hattını devam ettiren kısraktır. Morn Of Song harada Prix Vermille G1 kazanan yavrusu Mezzo Soprano’yu Darshaan’dan vermiştir. Storm Cat’e çekildiğinde ise Emirates To Dubai isimli aygırı vermiştir. Darshaan yavrusu kızı G1 galibi olursa pek tabi Sadlers Wells’e çekilir. 2006 yılında Sadlers Wells / Mezzo Soprano eşleşmesinden G3 galibi Claremont yetiştirilmiştir. Morn Of Song’un biri ilgilendiren tarafı ise kanını devam ettiren kızının Halwa Song olmasındır.

Halwa Song bu kısrağın Nureyev’den olan yavrusudur. Halwa Song harada Sunday Silence oğlu Deep Impact ile eşleşmiş ve 2008’de G3 galibi Frere Jacques’i vermiştir. Bu arıkan da yukarına önemini vurguladığımız üzere Halo 3*4 inbreeding’tir. Halwa Song’un Deep Impact ile olan buluşması bununla sınırı değildir. Halwa Song yine Deep Impact’tan G3 galibi Martinborough’yu verirken bu uyumu iyice teyit etmiştir.

Halwa Song’un Machiavellian’dan olan yavrusu Halwa Street’in ise Sunday Silence / Deep Impact uyumu daha ciddi sonuçlar vermiştir. Halwa Street ile Deep Impact iki kez eşleşmiş bu denemelerde Victoria Mile G1 galibi Verxina, Shoka Sho G1, Dubai Turf G1 koşuları galibi Vivlos yetişmiştir. Her iki eşleşmede Halo akrabalığı 3*4*5 dereceleridir.

Singspiel’in Stakes koşularda toplam 173 yavrusu dereceye girmiştir. Bunları gruplandırdığımızda aşağıdaki tablo karşımıza çıkar. 28 Eşleşme ile Mr.Prospector kısrak baba hattında en fazla karşımıza çıkan kandır. Direkt Mr.Prospector kızları ile 5 stakes atı üreten Singspiel’in Gone West, Machiavellian, Kingmambo, Gulch, Seeking the Gold ve oğlu Dubai Millennium gibi aygırların kızları ile iyi yavrular vermiştir. Mr.Prospector hattı ile en yüksek uyum ise Woodman ve oğlu Mujtahid ile görülmüştür. Atlantic Oak (GB), Bourbonnais (IRE), Dark Islander (IRE), Primevere (IRE) ve Silkwood (GB) isimli başarılı taylarının kısrak babası Woodman’dır.

Woodman’in ülkemizde aşım yapan oğlu Mujtahid ile Singspiel eşleşmesi Fastback (IRE) ve Sohgol (IRE) isimli atları üretmiştir. Torok / Mujtahid kızları ile ülkemize iki at vermiştir. Bu tayların her ikisi de ilk yarışlarında koşu kazanmayı başarmıştır. Oğlum Murat ilk iki koşusunu kazanmış ve 15 Temmuz Şehitleri Koşusu G2’de ve Kayı Koşusu A2’de üçüncülükler yapmıştır. Aynı eşleşmeye sahip Nuray Sultan Şartlı-1 koşusunu kazanmıştır.

Singspiel’in Stakes koşularda ikinci uyum kanalı ise Sharpen Up hattıdır. 15 stakes dereceli yavrusu Sharpen Up hattından olan Singspiel bunlardan tam 10’unu Kris kızlarından üretmiştir. Fidelia (IRE), Fragrancy (IRE), Imagine (DEN), Jathabah (IRE), Kayak (GB), La Zona (IRE), Mojave Moon (GB), Sweet Folly (IRE), Zaafran (GB) ve Zayn Zen (GB) isimli atları üreten bu eşleşme ülkemizde Shining Steel ve Common Grounds ile denenebilir gözüküyor. Kris’in oğlu olan bu iki aygırdan Common Grounds’un annesi Lyphard kızı olup Singspiel / Lyphard eşleşmelerinin de başarılı olması nedeniyle yetiştiricilerimizin dikkatinden kaçmamalıdır. Ülkemizde bu eşlemeye sahip iki Torok tayı bulunuyor. Şerbetli ve Birthday Girl isimli kısrakların bu yavruları 2018 yılında start alacaklar.

Torok / Shining Steel eşleşmesine sahip koşan tek tay vardır. Aygırımızın Gazi G1, Ankara G1, Kraliçe II.Elizabeth G2 koşuları galibi şampiyon yavrusu Piano Sonata bu eşleşmenin sahibi tayıdır. Shining Steel’in kısrak babası Mill Reef olup bu uyumun ortaya çıkmasında etkisi vardır. Singspiel’in Sharpen Up kanından 15, Mill Reef kanından 11 stakes performanslı tayı bulunuyor.

Singspiel’in şampiyon tayı Folk Opera’nın annesi Halling kızıdır. Halling’ın kısrak babası ise Nijinsky II oğlu Green Dancer’dır. Green Dancer hem baba hem anne hattı ile Singspiel’e uyumlu bir kana sahiptir ve Torok / Halling eşleşmeleri iyi netice vermeye adaydır. Ayrıca Kris’in önemli bir temsilcisi olan Diesis ülkemizde temsilcileri bulunan bir aygırdır. Triangle, Kortay, Helderberg, Abhobic Lady, Laila Manja, Patchwork, Signature D, Keylock, Tadawul, La Turque, Lady Liska gibi kızları ile bildiğimiz Diesis’in bu temsilcileri yada bunların kızları uyum sağlamaya yakın gözüküyor. Diesis oğlu olan Three Valleys’in kızları da Torok’a denenmeye uygun gözüküyor. Selkirk kızı olan Without You isimli kısrak ise hem anne hattı hem de babası ile Torok’a uyum sağlayacak bir kısraktır.

Singspiel’in Stakes koşularda yüksek uyum sağladığı kan hatlarından biri de Mill Reef’tir. Never Bend oğlu olan bu efsane koşu atı günümüzde yavrusu Shirley Heights ve onun oğlu Darshaan ile özellikle kısrak baba hatlarında yer almaktadır. Ülkemizde Mill Reef oğlu Doyoun aşım yapmış ancak bu aygır yeterince doğru kullanılmamıştır. Torok’un da Mill Reef eşleşmeleri öne çıkacak düşüncesinde olup Doyoun, Mille Balles, Royal Bequest, Running Mill ve Simply Great gibi ülkemizde bulunan temsilcilerinin kanını taşıyan kısraklar denemeye açıktır.

Singspiel / Mill Reef eşleşmelerinde Lohengrin (JPN), Eastern Anthem (IRE), Morning Song (GER), Kerlis (GB), La Vriga (GB), Andean (GB), Princess Taylor (GB), Claire Song (IRE), Private Charter (GB), Cymbal (IRE), Singalong (GB) ve Zeitoper (GB) gibi Black Type atlar üretilmiştir. Bunlardan özellikle Japonya’da aygırlık yapan ve G1 galibi Logotype’ın babası olan Logenrin ile Dubai Sheema Classic galibi Eastern Anthem dikkat çekicidir.

Mill Reef’in babası olan Never Bend bu eşlemeyi tamamlayıcı kan olarak düşülebilir. Çünkü Never Bend oğlu Riverman’ın kısrak babası olduğu hatlarda tam 6 at Black Type başarısı göstermiştir. Bakerman (GB), Solva (GB), Blaise Chorus (IRE), Covert Ambition (GB), Mulaqat (GB) ve Singleton (GB) isimli bu atlara bakarsak Never Bend oğlu iki isim Mill Reef ve Riverman, Singspiel’e uyum sağlamıştır.

Bu durumda ülkemizde bulunan Riverman kanına sahip kısraklar da bu uyum kanalı içerisinde olacaktır. Bahri, Brief Truce, Irish River, Loup Sauvage, Rousillon, Lahib kanı taşıyan yurtdışı menşei anneler ile River Special, Ghathanfar, My Volga Boatman gibi ülkemizde aşım yapmış aygırların kızları denemeye açık gözükmektedir.

Bunun yanında Riverman oğlu Virginia Rapids’in hala aşımda olan yavrusu Win River Win’in kızları da bu değerlendirme içerisindedir. Never Bend’in ülkemizde çok başarılı olmuş torunu Wolf’ü de unutmamak lazım. Wolf babası Domineau üzerinden Never Bend’e bağlanmaktadır. Wolf kanı taşıyan kısraklar dayanıklı taylar üretmede Torok’a oldukça uygun gözüküyor. Bu hattın tepesinde yer alan aygır Never Bend’in babası olan Nasrullah’tır.

Nasrullah günümüze farklı kollardan ulaşmaktadır ve bunlardan biri de oğlu Red God ile ulaştığı Blushing Groom’dur. Singspiel için önemli eşleşmelerden biri de Blushing Groom kanı ile olmuştur. G1 galibi Lahudood (GB) ve Pacific Rim (IRE) başta olmak üzere Wild Savannah (GB), Puppeteer (GB), Candy Singer (ARG), Circle of Life (IND), Cartaya (GB), Clasp (GB), Eldalil (GB), Andina (IRE) ve Balladeuse (FR) Singspiel / Blushing Groom eşleşmesine sahiptir.

Ülkemizde Blushing Groom hattının en önemli temsilcisi Rainbow Quest oğlu Bin Ajwaad olmuştu. Daha önceki dönemde Bachelor Party vardı ve her iki aygırın kanını taşıyan kısraklar Torok ile denenebilir gözüküyor. Torok / Bin Ajwaad eşleşmeli iki tay koşmuştur ve Karya isimli tayı bunlardan biri olup 3 yarış kazanmıştır.

Arazi, Rahy, Spectrum, Noverre, Le Havre, Pursuit Of Love, Rainbow Quest, Quest For Fame gibi Blushing Groom kanı taşıyan aygırlar Torok ile denenebilir.

Eşlemenin kapsamını diğer Nasrullah hatları ile birleştirdiğimizde Grey Sovereign – Fortino ile Caro hattını Grey Sovereign – Zeddaan – Kalamoun – Kenmare ile Highest Honor hattını da dikkate almamız gerekir. Singspiel / Caro eşleşmelerinde Black Type atlar Cima de Pluie (GB), Everarda (GER), Russian Song (GER) olurken, Singspiel / Zeddaan eşleşmelerinde şampiyon Solow (GB), Bold Reason (AUS), Demisemiquaver (GB), Au Revoir (IRE), Gower Song (GB) ve Majounes Song (GB) yetişmiştir. Nasrullah kanı taşıyan diğer eşleşmelerde Music Review (GB), Commemorating (AUS), Three Degrees (IRE) ve Glad Tiger (GER) yetişmiştir ki bu atlar Bold Ruler ve Boldnesian kanı taşımaktadır.

Caro hattının ülkemizdeki temsilcisi Galetto bu noktada öne çıkabilir. Çünkü Torok’un G1 galibi tayı Rhythm Divine’ın anne hattı Stainless – Madam P – Gold Leaf - Gold Rose ile Gold Bird’e ulaşmaktadır. Galetto ise Caro’nun Gold Bird’den verdiği oğludur. Bu durumda hem annesi hem babası üzerinden Torok / Galetto arasında bir uyum ortaya çıkabilir. Ülkemizde aşım yapan aygırlardan Yonaguska’nın babası Cherokee Run da babası Runaway Groom ile Blushing Groom’a ulaşmaktadır. Bu durumda Yonaguska kızları baba hattı itibariyle Torok ile uyum gösteremeye açıktır. Ayrıca Yonaguska’nın kısrak babası olan Silver Ghost’un Mr.Prospector / Halo eşleşmeli olması da yüksek bir kan uyumu oluşmasında etkili olacaktır.

Torok’un baba hattı Singspiel - In The Wings – Sadlers Wells ile Northern Dancer’a ulaşmaktadır. Northern Dancer’ın güçlü aygır kolları bulunuyor. Nureyev, Danzig, Lyphard, Nijinsky II, Storm Bird (Storm Cat) gibi bu hatların Singspiel ile denenmiş olanları iyi neticeler almıştır. Storm Bird – Storm Cat hattı daha çok Amerika’da bulunduğundan Avrupa’da çekim yapan Singspiel bu kan ile fazlaca buluşamamıştır. Ama ülkemizde bu eşleşme rahatlıkla denenebilecektir. Torok’un başarılı taylarından Sefir Bey’in annesi Mountain Cat’in bir kızıdır.

Singspiel’in Northern Dancer oğulları ile olan eşleşme tablosu aşağıdaki gibidir. Singspiel / Danzig ile Dubai World Cup galibi Moon Ballad (IRE), Daressalam (GER), Tastahil (IRE), Lawspeaker (GB), Ludka (AUS), Pale Mimosa (IRE), Suailce (IRE), Village Fete (GB), Appiel (AUS), Confidential Lady (GB), Single (FR), Totally Ours (GB), So Belle (GB), Take Cover (GB) yetiştirilmiştir.

Ülkemizde Danzig hattından Sea Hero, Eagle Eyed, Kurtiniadis, Akındayım, Taliphan, Red Route, Evoke, Rakan gibi isimler aşım yapmıştı. Bu aygırlar ile Danehill Dancer, Danehill, Rock Of Gibraltar, Anabaa, Ad Valorem, Chiefs Crown, Pine Bluff, Dumaani, Brahms, Danzig Connection, Dayjur, Bertoini, Langfuhr, Zieten, Green Desert, Shaadi, Emperor Jones, Polish Patriot, Mull Of Kintyre, Mujahid, Fath, Monashee Mountain, Always Fair, Foxhound, Perugino gibi ülkemize ithal yollarla gelmiş Danzig oğlu aygırların kızları Torok’a uyum sağlamasını beklemeliyiz. Torok’un koşan taylarından iki koşu galibi Sefire Sultan ve Şartlı-1 galibi Mavi Gözlü Dev’in kısrak baba hattı Danzig’e çıkmaktadır.

Singspiel / Lyphard eşleşmelerinde Porthcawl (GB), Potala Palace (SAF), Queen of Naples (GB), Solista (GB), Zar Solitario (GB), Zarzuela (DEN), Ometsz (IRE), Secret Singer (FR), Songlark (IND) ve Via Milano (FR) isimli Black Type atlar üretilmiştir. Lyphard oğlu Manila ve Suivant’ın ülkemizdeki yavruları uyum göstermesini bekleyeceğimiz diğer kısrak grubudur. Ayrıca Lyphard’ın Bellypha kolunda yer alan kısrak Shot Stopper ile bu kısrağın kızı ve aygır oğullarının kızları uyum gösterebilir. Argaeus, Cannon bu kısrağın aygır oğullarıdır. Yine Lyphard kanı taşıyan Linamix, Dancing Brave, Rainbows For Life (aygır oğlu Avangard’ın kızları ile), Dahar, Al Nasr, Pharly, Alzao ve Sicyos kızları Torok ile uyum gösterebilir.

Singspiel / Nijinsky II eşleşmelerinde Doe Ray Me (GB), Caesar's Song (IRE), Regal Hawk (GB), Oh Oklahoma (AUS), Belmonte (AUS), Wall of Sound (GB), Dream Ballad (AUS) yetiştirilmiştir. Nijinsky II uyumu Torok için önemlidir. Çünkü ülkemizde yapılan analizlerde Torok / Unaccounted For uyumu hayli öne çıkartılmaktadır.

Unaccounted For çok değerli bir aygır ve şimdilerde iyi bir kısrak babası olarak yükselişe geçmiştir. Torok’un Çaldıran Koşusu G1 galibi olan tayı Rhythm Divine’ın annesi Stainless bir Unaccounted For tayıdır. Bu tayın başarısını gördükten sonra pedigrinin açılımını söyle yapabiliriz. Singspiel / Nijinsky II uyumunu Nijinsky II ile 4/3 kardeş olan The Minstrel’den de bekleyebiliriz. Northern Dancer / Flaming Page eşleşmesine sahip olan her iki aygırın pedigrilerde olan buluşmaları da olumlu neticeler veriyor.

Bu durumda Unaccounted For’un kısrak babası olan The Minstrel’in Singspiel ile dolayısıyla Torok ile uyumlu sonuç alması doğaldır. Bu eşlemede Singspiel’in annesi Glorious Song’un geri planda Swaps kanı taşımasının da etkisi olduğunu düşünüyorum. Torok / Unaccounted For eşleşmesi iki kez denenmiştir ve Rhythm Divine, Jet Fly gibi başarılı iki tay üretilmiştir.

Ülkemizde Nijinsky II kanından olan Marlin ve Palace Pageant’ın da uyum göstermesi beklenmelidir. Sky Classic, Dancing Spree, Shahrastani, Royal Academy, Dance Of Life, Green Dancer, Caerleon, Vision, Kings Lake, Ile De Bourbon, Niniski gibi belli başlı Nijinsky II oğlu aygırların kısraklarını da Torok’a uyumlu görmek gerek. Green Dancer – Green Tune ile ulaştığımız Green Gönen’in kızları, Ile De Bourbon ile ulaştığımız Barbar’ın kızları yine bu uyum çerçevesinde değerlendirilebilir.

Northern Dancer oğullarının listesine devam edersek Singspiel / Nureyev eşleşmeli Songcraft (IRE), Parivash (GB), Eavesdropper (GB), Investissement (GB) ve Singing Poet (IRE)’i görürüz.

Önceki yıllarda göre Singspiel / Roberto hattı arasında yükselen bir uyum gözlenmiştir. G1 galibi Rewaaya (NZ) başta olarak Mister Music (GB), Licia (ITY), Brad Barows (USA) ve Pietrasanta (GB) yetiştirildiği bu eşlemenin Torok tarafı ise daha güçlüdür. Halo gibi Roberto da bir Hail To Reason oğludur. Torok’un babası Singspiel anne hattında Halo taşıyordu. Torok’u ise kısrak babası Red Ransom ile verdi ki bu aygır Roberto’nun oğludur.

Torok eşleşmelerindeki başarı da Roberto kanı taşıyan diğer kısrakların etkisi yadsınamaz. Çaldıran G1 galibi Rhythm Divine’ın anne hattına bakılırsa ikinci annesi Madam P’nin Silver Hawk kızı olduğu görülür. Dolaysıyla Roberto üzerine 4*4 inbreeding bulunmaktadır. Diğer yanda aygırın grup koşuda plase yapmış yavrusu Heyamola’nın anne hattına bakılırsa üçüncü annesi Taroob’un Roberto kızı olduğunu görürüz. Heyamola’nın pedigrisinde de Roberto 4*4 Inbeeding bulunmaktadır. Bu eşleşmelerden yola çıkarsak ülkemizde bulunan Roberto hattı aygırların kızları Torok ile çok iyi netice almaya yakındır. Bunlardan Sri Pekan, Red Ransom oğlu olduğundan uygun gözükmemekle birlikte Red Bishop iyi bir adaydır.

Singspiel eşleşmeleri ile Torok’un koşan taylarını kıyas yapmaya devam edersek Ela Mana Mou isimli aygıra da değinmemiz gerekir Mosaic (GB), Tarandot (IRE), Principal Dame (AUS) isimli Black Type atları üreten bu eşleşme ülkemizde iki koşu galibi Griffon ile hayat bulmuştur. KV8-listed koşularda ikinciliği bulunan Griffon, Gazi Koşusu’nda yer almış taylardan biriydi.

Singspiel’in Sir Gaylord hattından ürettiği Authoress (GB), Spielmeister (AUS), Vinea Federspiel (IRE) üç black type isim vardır. Bunlardan sonuncusu Distant Relative kızından olmadır. Bu durumda ülkemizde aşım yapmış olan Distant Relative’in ve bu aygırın oğlu olan Luxor’un kısrakları da Torok ile denemeye açık gözüküyor.

Bunların dışında Singspiel’in stakes koşularda dereceye girmiş diğer yavruları ve kısrak babaları aşağıdaki gibidir.

Abjer (FR) - Lando (GER), Gloomy Sunday (FR) - Lando (GER), Nouvelle Noblesse (GER) - Lando (GER), Scarlett's Pride (FR) - Saratoga Six (USA), Sextet (CAN) - Saratoga Six (USA), Wood Chorus (GB) - Terimon (GB), Dar Re Mi (GB) - Top Ville (IRE), Opera Comique (FR) - Top Ville (IRE), Songlark (GB) - Ahonoora (GB), Grand Bahama (IRE) - Our Native (USA), Dordogne (IRE) - Efisio (GB), Kid Edward (IRE) - Efisio (GB), Montrachet (GB) - Efisio (GB), Singhalese (GB) - Efisio (GB), Papineau (GB) - Grey Dawn (FR), Summer's Eve (GB) - Grey Dawn (FR), Mrs Snow (GB) - Twilight Agenda (USA), Navarra Queen (GB) - Leone (GER), Nordic Thunder (GER) - Leone (GER), Glorious Sight (IRE) - Warning (GB), Moi Non Plus (GB) - Warning (GB), Jamr (GB) - Monsun (GER), Lateral (GB) - Aragon (GB), Aztec Smytzer (AUS) - Gaius (IRE), Restless Soul (GB) - Prince Rupert (FR), Tramuntana (AUS) - Success Express (USA), In Time's Eye (GB) - Alleged (USA), Ancient Egypt (GB) - Artaius (USA), Antioquia (GB) - Bering (GB), Singing (FR) - Bering (GB), Submariner (USA) - Bering (GB), Paulini (AUS) - Luskin Star (AUS), Pavlova (AUS) - Luskin Star (AUS), Colonel Parker (AUS) - Molokai Prince (AUS), Park Esteem (IRE) - Relkino (GB), Birkspiel (GER) - Lord Udo (GER).