Ordia (GER) / Samum (GER) - Kısraklarımız

Detaylar

Pedigri : Ordia (GER) / Samum (GER) - Kısraklarımız
Baba : Samum (GER)
Anne : Ost Tycoon (GER)
Doğum tarihi : 2014
Don : Doru
Irk : İngiliz

Kısa açıklama

Kısrağımız Ordia Alman kan hatlarından birkaçını farklı kollardan taşıyan bir kısraktır. Kısrağın babası olan Samum, Alman Derby galibidir. Baba hattı Monsun – Konigsstuhl, Dschingis Khan ile Tamerlane isimli aygıra uzanmaktadır.

Alman menşei kan hatlarının uzun mesafeye olan yatkınlıkları iyi bilinmektedir. Ülkemizde Gazi Koşusu galibi Inspector’un annesi Pandora, Başbakanlık Koşusu galibi Derviş Ağa’nın annesi Mesitas gibi kısraklar bizlere bunu göstermişleridir.

Her iki kısrağın pedigrisine bakılırsa Surumu / Northern Dancer çaprazı dikkatimizi çeker. Pandora’nın babası Platini olup bu aygır Surumu’nun oğludur. Pandora’nın kısrak babası Esclavo ise babası Viceregal üzerinden Northern Dancer’a bağlanır.

Mesitas ise Surumu’nun direkt kızı olup kısrak babası Lyphard’dır. Northern Dancer’ın tanınmış oğullarından biri olan Lyphard kısrak pedigrilerinde aranan bir isimdir.

Kısrağımız Ordia ise Alman kan hatlarından birkaçını farklı kollardan taşıyan bir kısraktır. Kısrağın babası olan Samum, Alman Derby galibidir. Baba hattı Monsun – Konigsstuhl, Dschingis Khan ile Tamerlane isimli aygıra uzanmaktadır. Tamerlane İngiltere’de St James’s Palace Stakes, New Stakes, July Stakes galibi olup 1200-1600 metrelerde başarılı olmuştur.

Tamerlane oğlu Dschingis Khan ise Almanya’da Henkel-Rennen yani 2000 Guineas muadili (Erkek Tay Deneme) koşuyu kazanmıştır. Bu hattın Almanya’da yerleşik hale gelmesi Dschingis Khan’ın oğlu Konigsstuhl’un Henkel-Rennen (2000 Guineas) ve Deutsches Derby galibi olması ve aygır olarak başarılı olmasıyla mümkün olmuştur diyebiliriz.

Konigsstuhl’un oğulları Laveron (Deutsches St.Leger), Lavirco (Deutsches Derby), Monsun (Aral Pokal), Pik Konig (Deutsches Derby) uzun mesafede başarılı olmuş isimlerdir. Bu hattın en fazla Gr.1 galibi üreten aygırı ise Monsun olmuştur. Monsun’un kısrak babası Surumu olduğundan Pandora ve Mesitas ile benzer bir çaprazlamaya girmiş olmasıyla Ordia’nın pedigrisinde önemsediğimiz bir kandır.

Monsun’un 25’den fazla Gr.1 galibi tayı arasında Samum, Maxios, Vadamos, Stacelita, Schiaparelli, Salve Regina, Novellist, Manduro, Gentlewave, Aramon, Almandin, Getaway gibi isimler bulunmaktadır.

Ordia’nın baba hattının uzun mesafe ve dayanıklılığı gibi anne hattında da bunu görürüz. Ordia’nın annesi Ost Tycoon olup Last Tycoon kızıdır. Ost Tycoon harada Omikron isimli tayını Germany’den vermiştir. Omikron 2000 metrede Preis der Deutschen Einheit Gr.3 galibi olup Deutsches Derby Gr.1’de Shirocco kazanırken üçüncülük elde etmiştir.

Ost Tycoon ile anneden kardeş olan Ostwahl (Waajib) 2100 metrede Gr.3 galibi olmuştur. Ostwahl ile öz kardeş olan Ostwahlerin (Waajib) 2 koşu kazanmış bir kısraktır. Bu kısrak harada Desert King’den Oligarchica’yı vermiş bu kısrak 2000 metrede Listed plase olmuştur.

Oligarchica harada Lord Of England ile uyumlu sonuçlar almıştır. 2012’de bu aygırdan verdiği Olorda önce Fransa’da Prix Vanteaux Gr.3 (1900), sonra Amerika’da The Very One Stakes Gr.3 (1900) galibi olmuştur. Oligarchica’nın Lord Of England’den olma diğer tayı Oil Of England ise Derby Italiano Gr.2 (2200) üçüncüsüdür. 

Samum kısrak babası olarak da başarılı atlardandır. Beholder Mile Stakes Gr.1 Clement L. Hirsch S. Gr.1, Zenyatta S Gr.1 koşularında ikinci, Santa Maria S. Gr.2’de birincilik elde eden La Force (Power) Samum’un kısrak babası olduğu atlardan biridir.

T. von Zastrow Stutenpreis Gr.2 galibi olan Sky Full Of Stars (Kendargent), Gr.2 plase Sublimis (Shamardal), Gr.3 plase Jimmu (Dalakhani), Gr.3 plase Lillian Russel (Dubawi), Derby Italiano Gr.2 ikincisi Juan de Montalban (Lope de Vega), Listed galibi Joplin (Soldier Hollow), Listed plase Normfliegerin (Adlerflug),

Listed plase Kolossal (Outstrip (GB), Listed plase L'Absolue (Shamardal), Listed plase Wisperwind (It's Gino) Samum’un kısrak babası olduğu atlardandır.

Torok ile Samum’un baba kan hattı arasında olan eşleşmelere baktığımızda Tron isimli tayı karşımıza çıkar Kv9 galibi olan Tron, Tendürek A3, Utku Doğdu Kv7 üçüncüsü, Karayel Gr.1 dördüncüsüdür.

Torok’un şampiyon oğlu Piano Sonata’nın harada kazanan ilk tayı Saraliva Lontana olmuştur. Saraliva Lontana’nın kısrak babası Maxios olup bu aygır Monsun’un oğullarından biridir. Bu eşleşme referansları ile görmekteyiz ki Torok – Ordia eşleşmesi uzun mesafede başarılı olmaya adaydır ve kan uyu mu bulunmaktadır.

Abone ol ! X

Yeni yazılarımızdan, satışa çıkan taylarımızdan, en yeni kısraklarımızdan, haramıza ait en son haberlerden haberdar olmak için bildirimlerinizi açın.