NATIONAL DEFENSE (GB) – PROUD AND ELATED (FR) / NAYEF (USA) 2022 Erkek Tayı

Satılık yarış atı NATIONAL DEFENSE (GB) – PROUD AND ELATED (FR) / NAYEF (USA) 2022 Erkek Tayı

Detaylar

Pedigri : NATIONAL DEFENSE (GB) – PROUD AND ELATED (FR) / NAYEF (USA) 2022 Erkek Tayı
İletişim : Sadun Oktav
Whatsapp / +90 (532) 303 08 58
Baba : NATIONAL DEFENSE (GB)
Anne : PROUD AND ELATED (FR)
Doğum tarihi : 2022-04-20
Don : Doru
Irk : İngiliz

Kısa açıklama

Satılık İngiliz Yarış Atı Tayı - Baba NATIONAL DEFENSE (GB) – Anne PROUD AND ELATED (FR) / NAYEF (USA) 2022 Erkek Tayı

Tayımızın babası olan National Defense Avrupa’nın lider aygırlarından biri olan Invincible Spirit’in oğludur. 2 yaşlı döneminde Gr.1 Prix Jean-Luc Lagardere galibi olan National Defense’in annesi Kingmambo kızı Angel Falls’dur.

Angel Falls’un anne hattı Anna Palariva – Anna of Saxony – Anna Matrushka ile Anna Paola’ya bağlanmaktadır. Preis Der Diana (German Oaks) galibi olan Anna Paola güçlü bir anne hattı tesis etmiştir. 

Anna Paola hattından yetişen atlara baktığımızda Gr.1 galibi olup ülkemizde aşım yapan EPAULETTE, Gr.1 galibi aygır HELMET, Gr.1 galibi TUVALU, German 1000 Guineas Gr.2 yanında İtalya’da Gr.1 kazanan ANNA MONDA, Amerika’da Gr.1 kazanan AVE, Epsom Derby Gr.1 galibi ADAYAR, 1000 Guineas Gr.1 galibi BILLESDON BROOK gibi arıkanları görürüz.

Güçlü anne hattının etkisi ile National Defense yakından takip edilmektedir. Aygırın ilk dönem taylarından TWILIGHT GLEAMING Breeders Cup Juvenile Turf Sprint Gr.2 galibi olmuştur. Twilight Gleaming’in annesi Dansili kızı, ikinci anne ise Sadlers Wells kızı Golden Stream’dir.  

Tayın annesi Proud And Elated ise Makfi isimli aygırın kızıdır. Proud And Elated’ın 14-b familyasına mensup olup Admiration alt kolunda yer alır. 14 familyasında Admiration Gr.1 galibi Pretty Polly’i Gallinule isimli aygırdan üretmiş ve bu kısrak kendi hattını kurarak 14-c kolunu açmıştır.

1000 Guineas, Cheveley Park Stakes, Oaks Stakes, Champagne Stakes, Champion Stakes, St.Leger gibi farklı mesafelerde Gr.1 koşular kazanmış ve harada da Gr.1 galibi Molly Desmond’u üretmiştir.

Hattın dünya yetiştiriciliğinde önemli sonuçlar aldığını görmekteyiz. Çok sayıda Avrupa klasiğinde kazanmış atların yer aldığı ailede Pretty Polly – Molly Desmond – Sarita – Sister Sarah – Lady Angela hattı ile NEARTIC (Nearco) isimli aygır yetiştirilmiştir. Neartic ise tüm zamanların en büyük aygırlarından Northern Dancer’ın babasıdır.

Admiration – Adula – Mountain Mint – Bridgemount ile ulaştığımız CRESTA RUN ise İngiltere’de 1000 Guineas Gr.1 galibi olarak familyanın klasik koşu galibi atlarında biridir. Cresta Run, Proud And Elated’ın anne hattı üzerinde yer almaktadır.

Proud And Elated’ın anne hattında yer alan kısraklardan biri de Cresta Run – Gold Race – Gold Rush ile ulaşılan Gamble In Gold isimli kısraktır. Lowther Stakes, Hopeful Stakes, Princess Stakes galibi olan Gamble In Gold 2 yaşlı şampiyon seçilmiş bir kısraktır.

Hat üzerinde biraz daha günümüze yaklaştığımızda Japan Cup Gr.1 galibi JUPITER ISLAND, National stakes galibi KRAYYAN gibi isimleri görürüz. Jupiter Island’ı veren kısrak Mrs Moss olup bu kısrak Golden Plate – Good As Gold ile Gamble In Gold isimli kısrağa ulaşır.

Mrs Moss’un babası olan Reform 1966-67 yıllarında koşmuş bir şampiyondur. Sussex Stakes Gr.1, Champion Stakes Gr.1, St.James’s Palace Stakes Gr.1 gibi üst seviye koşuları kazanmış olan Reform, 2000 Guineas Gr.1 galibi Pall Mall’in oğludur. Bu hat ülkemizde başarılı olan Fairway kanına Palastine – Fair Trial kanı ile ulaşır.

Ülkemizde aşım yapmış aygırlardan Bin Ajwaad’in kısrak baba hattına bakarsak Pall Mall oğlu Sallust’u görürüz. Bin Ajwaad’ın babası Rainbow Quest olması yanında aygırın anne hattı Salidar- Balidaress – Innocence – Novitiate – The Veil – Sister Sarah – Sarita – Molly Desmond üzerinden Pretty Polly’e ulaşmaktadır. Bin Ajwaad’in annesi ile Proud And Elated’ın anne hattı benzer bir eşleşme tabanına sahiptir.

Proud And Elated’ın annesi Danceabout bir Shareef Dancer kızı olup annesi Putupon üzerinden Reform kızı Mrs Moss’a ulaşmaktadır.

National Defense ile Proud And Elated eşleşmesine baktığımızda Green Desert / Dubawi çaprazlamasını görürüz. National Defense’in babası Invincible Spirit ünlü Green Desert’ın oğludur. Bu hat ile Makfi – Dubawi hattı arasındaki uyumlu sonuçlara bakarsak ilk olarak Gr.1 galibi Prix Jean-Luc Lagardere galibi BELBEK dikkat çeker.

Belbek’in babası Showcasing olup Oasis Dream ile Green Desert’e ulaşmaktadır. Belbek’in annesi Bee Queen ise Makfi kızıdır. Ülkemizde aşım yapan aygırlardan Fearless King diğer bir örnektir. Alman Erkek Tay Deneme Mehl-Mulhens-Rennen Gr.2 galibi olan Fearless King’in babası olan Kingman olup Invincible Spirit oğludur. Fearless King’in kısrak babası da Makfi olup aynı uyumlu eşleşmeyi bu aygırda da görürüz.

Yeni aygır hat uzantılarından biri olan Green Desert – Cape Cross – Awtaad’a bakarsak bu aygırın Gr.3 galibi tayı CREATE BELIEF’in de bu uyuma sahip olduğunu görürüz. Makfi kızı Girl Of The Hour’un Awtaad’dan olan tayı Create Belief de National Defense – Proud And Elated eşleşmesinin uyumlu olacağına dair güçlü bir referanstır.

Abone ol ! X

Yeni yazılarımızdan, satışa çıkan taylarımızdan, en yeni kısraklarımızdan, haramıza ait en son haberlerden haberdar olmak için bildirimlerinizi açın.