Torok (IRE) – Angel Of Westport (TUR) / Luxor (TUR)

Satılık yarış atı Torok (IRE) – Angel Of Westport (TUR) / Luxor (TUR)

Detaylar

Pedigri : Torok (IRE) – Angel Of Westport (TUR) / Luxor (TUR) 2023 Erkek | Satılık İngiliz Atı
İletişim : Orhan Karabıyık
(532) 274 96 13
Baba : Torok (IRE)
Anne : Angel of Westport (TUR)
Doğum tarihi : 2023-04-15
Don : Doru
Irk : İngiliz

Kısa açıklama

(2023-ERKEK) Babası Torok (IRE), Annesi Angel Of Westport (TUR), Annesinin babası Luxor (TUR), 2023 doğumlu satılık Erkek ingiliz yarış atı tayı

Tay ve soyağacı hakkında

Tayın annesi olan Angel Of Westport, Luxor ile Ocean Crest kızı Magnolia’dan olmadır. Magnolia’nın anne hattı Genyeri, Ekvator, Hayal Yastığı isimli kısraklar ile İngiltere menşei Past Tense isimli kısrağa uzanmaktadır.

Past Tense ülkemizde başarılı hat kurmuş kısraklardan biridir. Bu kısrağın taylarından biri olan Şarlo beş tanesi Kısa Vadeli olmak üzere 14 yarış kazanmış olsa da Fatih Sultan Mehmet Gr.2 ikinciliği dahil çok sayıda üst düzey yarışta dereceye girmiştir.

Past Tense’in iki kızı Grand Mother ve Hayal Yastığı bu hattın ülkemizde gelişmesini sağlayan isimlerdir. Grand Mother yarış kazanamamış ancak harada Money Nothing başta kazanan taylar vermiştir. Money Nothing Osmangazi Koşusu Gr.3 ikinciliği yapmış KV kazanmış bir Grand Mother tayıdır.

Hattı Grand Mother üzerinden devam edersek bu kısrağın Suivant’dan olan yavrusu Real Money klasik koşu kazanmış bir kısrağa uzanan kol açmıştır. Real Money’in Distant Relative’den olan kızı Real Girl başarılı bir hara kariyeri yapmıştır.

Real Girl harada Kaneko’dan Dişi Tay Deneme Gr.1 galibi Şeker Remziye’yi vermiş olmasıyla bu anne hattının gücünü göstermiştir. Aga Osman, Right Or Wrong kısrağın diğer başarılı temsilcileridir.   

Real Money harada Real One (Strike The Gold- 5 birincilik), Şekerkan (West By West – 4 birincilik, Fehmi Simsaroğlu Gr.3 ikincisi), Candemirkır (Bosporus - 6 birincilik), Real Girl (Distant Relative - 3 birincilik) isimli tayları dahil 7 kazanan at üretmiştir.

Real Girl’ün Kaneko’dan Gr.1 galibi vermesi Torok ile Angel Of Westport eşleşmesini değerli hale getirecektir. Çünkü Torok’un ikinci annesi olan Silvester Lady bir Pivotal kızıdır. Kaneko’nun da Pivotal oğlu olmasıyla potansiyel bir uyum kanalı ortaya çıkmaktadır.

Past Tense’in Hayal Yastığı isimli kızı Dersim’den Ekvatör, Little Guest’ten Agrilya ve Ightam’dan Mihre isimli taylarıyla öne çıkmıştır. Mihre kariyerinde Yaz Handikabı KV24, Yarışseverler Koşusu Kv22 birincisi, Yılın Handikabı Kv25, Atıf Er Kv8 ikincisi Atıf Esenbel Gr.3 üçüncüsü olmuştur. Agrilya uzun süren yarış hayatında 17 koşu kazanmıştır.

Past Tense hattının diğer kolunda ise Hayal Yastığı isimli kısrak bulunuyor demiştik. Bu kısrağın ise iki koldan açık yarış atları ürettiğini görürüz. Mihre isimli kızının açılımına baktığımızda Down The Flag’den üretmiş olduğu Simin isimli yavrusu gruplarda başarılı olmuş iki ismin büyük annesidir.

Simin için harada tercih edilen aygırlardan biri üç yavru verdiği Abrek’tir. Magia (8 birincilik), Yucatan (4 birincilik), Kete (3 birincilik) isimli bu üç tayın da başarılı olması dikkate değer. Ancak Simin’in Grup 1 koşu galibi veren kızları West By West’ten verdiği Shaw Avenue ve 18 koşuda hiç kazanamamış olan Fantastic Fellow’dan verdiği Fantastic Yellow’dur.

Shaw Avenue’nün Dai Jin isimli aygırdan ürettiği Rebel Yell Yıldırım Bayezid Gr.1, Ege Derbisi Gr.2, Anafartalar Koşusu Gr.3 galibidir. Fantastic Yellow’un oğlu olan Buldum Bak (Okawango) ise Ankara Koşusu Gr.1, Büyük Taarruz Gr.2 galibidir.

Past Tense hattının çok güçlü olduğunu bu örnekler göstermektedir. Ülkemizdeki çok nitelikli kısrak babalarının çok az sayıda bu aile ile denenmiş olmasına rağmen üç farklı koldan Gr.1 galibi atlar çıkartması Past Tense kanının gücünü göstermektedir.

Torok gibi güçlü çim atları üreten bir aygırın da Angel Of Westport eşleşmesini bu nedenle vereceği sonuç bakımından dikkatle takip etmek gerekir. Past Tense’in Angel Of Westport’a uzanan koluna gelirsek. Past Tense kızı Hayal Yastığı harada Dersim’den Ekvatör’ü vermiştir. Ekvatör ise ekürinin aygırı olan Down The Flag’ten Los Angeles (4 birincilik), Little Guest’ten Genyeri (4 birincilik) ve Felek 1’den Ekfe isimli kazanan taylar üretmiştir.

Genyeri taşıdığı kan hattının gücü ortaya çıkartan sonuçlar elde etmiştir. Genyeri’nin kızlarından biri olan Orhideya’nın babası Bin Ajwaad olup Dişi Tay Deneme Gr.1 galibi, Nene Hatun Gr.1 ikincisidir.

Genyeri’nin 5 farklı kızı harada koşu kazanan at üretmiştir. Bunlardan West By West’ten ürettiği Ece Lin 3 yarış kazanmıştır ve Kaneko’dan 11 yarış galibi Beyond Redemption’ı vermiştir. Past Tense kanının Kaneko (Pivotal) ile olan uyumunu gösteren bir başka örnek de bu taydır.

Genyeri kızlarından Magnolia ise Ocean Crest’ten yetiştirilmiştir. Magnolia ise harada Luxor’dan Birdello, Pleasantly Perfect’ten King Of The Sun, yine Luxor’dan Angel Of Westport ve Alfayiz (1 koşu, 1 birincilik), Minerva Mcgonagall gibi kazanmış tayları vermiştir.

Angel Of Westport’un ana-baba bir kardeşi olan Birdello Osmangazi Koşusu Gr.2, Yunus Emre Koşusu Gr.3 galibidir. King Of The Sun ise Anafartalar Koşusu Gr.1 galibi, Ege Derbisi Gr.1 ikincisidir.

Güçlü kan hattı Past Tense’in kısrakları üretimlerine farklı kollardan devam etmektedir ve buna Angel Of Westport da katılmıştır. Kısrağın harada verdiği 4 taydan ilk koşan Crazy Lion’dır. Dalyan Koşusu Kv8 galibi olan bu tayın babası Kaneko olup bir kez daha uyumlu sonuç kendini göstermiştir.

Pivotal kanı taşıyan Torok, Angel Of Westport ile yüksek kan uyumunu göstermeye aday bir eşleşme yapacaktır.

 

Abone ol ! X

Yeni yazılarımızdan, satışa çıkan taylarımızdan, en yeni kısraklarımızdan, haramıza ait en son haberlerden haberdar olmak için bildirimlerinizi açın.