Satılık yarış atı Torok (IRE) – Kassama (FR) / Nayef (USA)

Detaylar

Pedigri : Torok (IRE) – Kassama (FR) / Nayef (USA) 2023 Erkek - Satılık Tay
İletişim : Orhan Karabıyık
(532) 274 96 13
Baba : Torok (IRE)
Anne : Kassama (FR)
Doğum tarihi : 2023-04-11
Don : Doru
Irk : İngiliz

Kısa açıklama

(2023-ERKEK) Kassama isimli kısrağın Torok ile olan eşleşmesinde kısrağın pedigrisinde dayanıklılık faktörünün yüksekliği dikkat çekmektedir.

Daha önceki analizlerimizde belirtiğimiz üzere Torok erken gelişen taylar verebilmektedir. Son 25 yıl ülkemizde aşım yapmış aygırlar arasında iki yaşlı kazanan 81 tayı ile Torok oldukça başarılı olmuştur. 147 iki yaşlı koşan tayının 81’i yarış kazanmış olduğunda %55.1 başarı yüzdesi yakalamıştır.

Torok seriliği ile öne çıkan çok sayıda aygırın özellikle kum pistte çok başarılı olan Amerikan kökenli aygırların bile önüne çıkarak ülkemizde erken gelişim özelliğini aktarma başarısını göstermiştir. Bu bakımdan Torok ile olan eşleşmelerde mesafeye dayanım gösteren tayları ile temayüz etmiş kısrak babaları tercih edilebilir.

İdeal eşleşme tanımlamalarında bir tay için sürat kabiliyeti, erken gelişim özelliği öncelikli olarak aransa da üç yaşlıya döndüğü zaman klasik yarış mesafeleri için de dayanım faktörü aranmaktadır. Bu özellikler çerçevesinde Torok hem erken gelişen taylar vermesi hem de klasik yarış galipleri vermesi ile öne çıkmıştır. 

Kassama isimli kısrağın Torok ile olan eşleşmesinde kısrağın pedigrisinde dayanıklılık faktörünün yüksekliği dikkat çekmektedir.   

Kassama’nın babası olan Nayef 2000-2400 metrede daha fazla başarılar elde etmiş bir yarış atıydı. 2000 metrede Gr.1 Champion Stakes’i Tobougg önünde kazanan Nayef sonraki yıl Dubai’de 2400 metrelik Gr.1 Sheema Classic galibi olmayı başarmıştır. İngiltere’de 2100 metrelik Juddmonte International Stakes’te Golan, Noverre gibi dönemin şampiyonları geçen Nayef bir sonraki yıl Dubai World Cup’ta koşmuş Moon Ballad’ın kazandığı yarışta Harlans Holiday ardında üçüncülük yapmıştır. World Cup koştuğu yıl İngiltere’de Prince Of Waless Stakes’te 2000 metrede Rakti önünde kazanmıştır.

Tüm bu yarışlar göstermektedir ki Nayef yarış içinde yüksek tempoda koşup 10f ve üzeri mesafelerde bu temponun üzerine sprint de atıp kazanabilmektedir.

Nayef kısrak babası olarak oldukça başarılıdır. 2021 yılı içerisinde Al Shaqab Lockinge Stakes Gr.1, Prix Jacques Le Marois Gr.1, Queen Anne Stakes Gr.1 gibi önemli koşuları kazanmış olan şampiyon PALACE PIER önemli bir örnektir.      

2017 doğumlu olan bu şampiyonun babası Invincible Spirit oğlu Kingman yeni neslin en başarılı aygırlarından biridir. Yarış hayatında 1600 metreye kadar koşular tercih eden bu arıkan 2000 Guineas klasiğinde Night Of Thunder’a geçilmemiş olsa 8 yarışının hepsini kazanarak haraya gidebilirdi.

Palace Pier 1600 metreye kadar başarılı olan babası Kingman’dan orta mesafeye olan yatkınlığını (tam bir Miler) almış olsa da burada Nayef’in güçlü anne hattı ile (Height Of Fashion – Highclere family) destek verdiğini de düşünmek gerekir. 1000 Guineas galibi Highclere hattından yetişmiş çok sayıda Gr.1 ata ve aygıra rastlarız.

Kassama’nın babası Nayef’in kısrak babası olduğu bir diğer Gr.1 galibi de ESHAADA’dır. Bu kısrak 1600 metrede British Champions Fillies & Mares Stakes galibidir. Eshaada’nın anne hattı Muwawalah – Al İshq – Alles Trios ile Allegretta’ya ulaşmaktadır. Bu hat bilindiği üzere Galileo’nun annesi Urban Sea’yi üreten ailedir. Referans olarak Gr.3 galibi Tajaanus, Gr.2 galibi Manobo da dahil edilebilir.

Kassama’nın ikinci annesi Kasatana Hernando kızıdır. Bu kısrak harada King’s Best isimli aygırdan 2000 metrede Gr.2 galibi Kesampour’u üretmiştir. Hernando kariyerinde 2000-2400 metrede başarılı olmuş bir şampiyondu. Fransa Derby galibi olan Hernando, Prix De La Arc de Triomphe Gr.1, Japan Cup Gr.1, Irish Derby Gr.1 gibi koşularda plase yapmış iyi bir mesafe atıydı.

Kassama’nın üçüncü annesi Mill Reef, dördüncü annesi Blushing Groom kızıdır. Epsom Derby Gr.1, Prix De La Arc de Triomphe Gr.1, Eclipse Stakes Gr.1, Coronation Cup Gr.1, Dewhurst Stakes Gr.1 galibi olan Mill Reef uzun yıllar rekoru kırılamamış 1200’den 2400 metreye kadar farklı mesafelerde Gr.1 kazanmış büyük bir şampiyondu.

Blushing Groom’un Poule D’Essai Des Poulains Gr.1 galibi klasik bir at olması yanında aygır babalığı da ön plana çıkmıştır. Kassama’nın anne hattındaki kısrak babalarının güçlü olması bu kısrağın vereceği taylarının ülkemizdeki 3 yaşlı tay klasiklerinde söz sahibi olmasını sağlayabilir.

Abone ol ! X

Yeni yazılarımızdan, satışa çıkan taylarımızdan, en yeni kısraklarımızdan, haramıza ait en son haberlerden haberdar olmak için bildirimlerinizi açın.